Godišnjica pogibije 16 radnika RTS-a tokom NATO agresije
Šesnaest radnika RTS-a poginulo je prilikom napada avijacije NATO-a na ovu medijsku kuću 23. aprila 1999, tačno pre 23 godine. Bilo je to u jeku agresije alijanse na tadašnju SR Jugoslaviju, a ovaj događaj je po međunarodnim pravnim organizacijama kvalifikovan kao ratni zločin, a po novinarskim udruženjima presedan opasan po medijske radnike širom sveta u budućim sukobima.
Međutim, međunarodni sudovi, kao što je bio Haški tribunal, nisu se bavili odgovornošću NATO-a, njegovih članica i vojnika za stradanja civila tokom tog rata, pa tako ni za bombardovanje RTS-a. Pred domaćim sudom osuđen je tadašnji direktor ove medijske kuće Dragoljub Milanović, jer nije izvršio naredbu o dislokaciji RTS-a. Odslužio je kaznu od deset godina zatvora. Iako je povremeno pokretano pitanje moguće odgovornosti drugih za neizvršavanje te naredbe, do procesiranja nije došlo.
U napadu su poginuli: Jelica Munitlak, šminker, Ksenija Banković, video-mikser, Darko Stoimenovski, tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović, tehničar u masteru, Dragorad Dragojević, radnik obezbeđenja, Dragan Tasić, električar, Aleksandar Deletić, kamerman, Slaviša Stevanović, tehničar, Siniša Medić, dizajner programa, Ivan Stukalo, tehničar, Dejan Marković, radnik obezbeđenja, Milan Joksimović, radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović, tehničar u masteru, Slobodan Jontić, monter, Milovan Janković, precizni mehaničar, i Tomislav Mitrović, režiser programa.
Vreme je da NATO odgovara
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije i Sindikat novinara Srbije, uoči 23. godišnjice pogibije 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju zgrade RTS-a, naveli su u saopštenju da je NATO počinio ratni zločin i da je krajnje vreme da za taj zločin odgovaraju nalogodavci i izvršitelji iz tog vojnog saveza.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.