Mala zvona u odbranu lekarske profesije
„Mala zvona o srpskoj medicini i zdravstvu” naziv je knjige profesora dr Dragana Delića, infektologa, koja je juče predstavljena na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Knjiga je nastajala decenijama i sačinjavaju je tekstovi koje je njen autor počeo da objavljuje još kao student medicine sedamdesetih godina prošlog veka, da bi to nastavio da čini kao društveno angažovani intelektualac i profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu. U poglavljima pod naslovima „Vernik”, „Otpadnik” i „Umiritelj”, prati se ne samo sazrevanje pisca i lekara, već se zajedno sa njim proživljava i smena epoha koja se u mnogim važnim društvenim pitanjima odrazila na građane Srbije. Knjiga predstavlja zbirku tekstova dr Delića o medicini, lekarima i društvu koje je objavljivao u „Politici” i drugim listovima.
Posebnu pažnju u knjizi privlači tekst „Vakcinacija i estradni lekari”, koji je „Politika” objavila 8. maja 2021. godine. U njemu dr Delić navodi da je „prenaglašeno, predozirano i kontraproduktivno učešće političara u definisanju protivepidemijskih mera i tumačenju rezultata, kao i da su ekstremni stavovi od trijumfalizma i narcisoidnosti do dovođenja u sumnju svih uspešnih mera unosili dodatne podele i sumnje kod građana sa oštro suprotstavljenim i isključivim političkim opcijama”, napisao je dr Delić.
U predgovoru knjige on ističe da, kao univerzitetski profesor i politički s(a)vestan građanin, ima pravo i obavezu da se povremeno javno oglašava o profesionalnim i stručnim problemima iz oblasti humane medicine, posebno o pitanjima efikasnosti, kvaliteta i bezbednosti zdravstvenog sistema Srbije.
„Zato od studentskih pa do današnjih penzionerskih dana, osluškujući damare svakodnevnog života i detektujući neuralgična mesta, nisam mogao da prihvatim nijedan razlog za udvorištvo i uzdržavanje od javnog iznošenja ličnog mišljenja i stava, duboko svestan svih mogućih grešaka, zabluda, stranputica, pa i posledica. A bilo ih je nebrojeno jer živimo u vremenu i zemlji u kojoj se ćutanje kupuje, a nećutanje kažnjava”, smatra profesor Delić.
Po njegovom mišljenju, ukoliko prihvatimo da postoje brojni razlozi i stimulusi za pisanje, ostaje nejasno zašto su se naši lekari opredelili za nepisanje i neoglašavanje kao pasivno saučesništvo u svemu najgorem što čini naše živote. „Vlast uvek želi, podmuklo i planski, da narod balansira između maglovitog pesimizma i izmaštanog optimizma, jer to u krajnjoj instanci rezultira u očekivano i poželjno ponašanje anestezirane osobe. To je usud trpljenja našeg čoveka, ali i superiorna nadmoć i inat vlasti sa falsifikovanom demokratijom i biografijom. A rešenje je tako jednostavno: prizivanje i ponovno uspostavljanje humanističkih ideja i akcija autonomnih intelektualaca i kreativnih inovatora, najbolji je recept za bolne neuspehe i neoprostivo ćutanje”, ističe dr Delić.
Na jučerašnjoj promociji knjige profesor dr Lazar Davidović, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, istakao je da je sačuvao mnoge tekstove dr Delića iz „Politike” i da je iz njih mnogo naučio.
– Profesor Delić ima i izuzetna gostovanja na televizijama. Poštuje sagovornike, iako se sa njima ne slaže. To mogu samo izuzetni ljudi. Nikada se nije bojao da iznese svoje mišljenje. Čak i onda kada je to bilo opasno – naglasio je dr Davidović.
Profesor dr Vladimir S. Kostić, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti, smatra da dr Delić piše onako kako je govorio i kako govori.
– U trećem delu knjige on iskazuje veru u lekare koji dolaze. Rekao sam mu: „Dragane, piši brže, vreme nam nije saveznik” – istakao je dr Kostić.
Da se misliti može samo svojom glavom, rekao je profesor dr Jovan Delić, dopisni član SANU, dodavši da su mala zvona upozorenja i uzbune.
– Mala zvona upozoravaju na opasnosti oko nas i među nama. Ukazuju šta to razara sistem. Delić je jedan od retkih koji je stao u odbranu lekarske profesije. Lavovski se bori za struku. Ona mora da se pita i odlučuje. Etika i profesionalizam su ključne reči – napomenuo je akademik Jovan Delić.
Autor knjige profesor dr Dragan Delić naglasio je ovom prilikom da su umni ljudi iz našeg naroda rekli da kada velika zvona zvone mala se ne čuju i da je njemu pripala uloga malog zvona, da je bio i ostao u manjini.
– Ovo je promocija pisanja i čitanja. Knjige su čuvari sećanja – zaključio je dr Delić, čiju je knjigu objavila izdavačka kuća Feliks.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.