Sarajevo usporava izgradnju aerodroma u Trebinju
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Izgradnja aerodroma četrnaest kilometara od Trebinja, u regiji koja ostvaruje zavidan turistički razvoj, ići će nešto sporije nego što su zamisli nadležni za resor saobraćaja u Banjaluci.
Do zastoja je došlo jer i ovom zajedničkom projektu Srbije i Republike Srpske u Sarajevu pokušavaju da nađu mane, u čemu odnedavno imaju pomoć iz Hrvatske, dok u Banjaluci veruju da je pozadina „opstrukcija” to što se i u ovom projektu Beograd pojavljuje kao investitor.
Srpski predstavnici u Sarajevu veruju da je to nedavno navelo ministarku spoljnih poslova BiH Biseru Turković, funkcionerku Izetbegovićevog SDA, da se u zadnji čas predomisli i na osnovu primedaba gradonačelnika Dubrovnika povuče saglasnost na sporazum o izgradnji aerodroma, što je uradila neposredno pred sednicu Saveta ministara BiH, koji je trebalo da podrži investiciju.
Potez Turkovićeve poremetio je planiranu dinamiku izgradnje strateški važnog projekta za Hercegovinu, na koji, kako tvrde u RS, primedbe nisu imali ni u Zagrebu.
„Dojče vele” piše kako se rukovodstvo u Dubrovniku uznemirilo kada je Savet ministara najavio mogućnost pristanka na izgradnju aerodroma kod Trebinja, koji bi većinski finansirala Srbija. Naime, gradonačelnik Dubrovnika Mate Franković iznenada je zatražio da „odmah bude obustavljena izgradnja” dok, kako je obrazložio svoj pisani zahtev, ne bude ispitan uticaj na okolinu preko državnih granica. „Dojče vele” piše da Dubrovnik ima monopol na vazdušni saobraćaj u ovom delu Dalmacije, s istočnom Hercegovinom u zaleđu, ali je aerodrom u tom gradu zatvoren za vreme svake jače bure, pa Trebinjci u tome nalaze svoju priliku. Kako se navodi, Dubrovnik ima primedbe na blizinu vodozahvatne zone, dok sagovornici „Dojče velea” smatraju kako su navodi da bi pista u Trebinju mogla biti poligon za Ruse uglavnom preuveličani, te ističu da pozadina protivljenja ovom projektu koje dolazi iz Hrvatske ima i ekonomske motive, a valjda i ekološke.
Takva ubeđenja prevladavaju i u Banjaluci, gde veruju da će budući aerodrom ostvarivati dobre finansijske prihode i biti daleko bolje pozicioniran u odnosu na onaj u Dubrovniku.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je za „Politiku” da će projekat izgradnje aerodroma biti realizovan u skladu sa svim relevantnim zakonskim regulativama i propisima iz oblasti gradnje i zaštite životne sredine.
On očekuje da će budući aerodrom imati veliki uticaj na privredu i razvoj, te dodaje da je reč o strateškom projektu koji ima vitalni interes za celu hercegovačku regiju, kao i za RS i BiH. Pokušaje osporavanja, koji dolaze iz Dubrovnika, Ćurić opisuje kao „politički motivisane” i podseća da je ideja o izgradnji piste pored Trebinja bezmalo starija od aerodroma u Čilipima kod Dubrovnika.
Naime, o gradnji trebinjskog aerodroma govorilo se i pre sedamdeset godina u vreme bivše Jugoslavije, nemalo posle završetka Drugog svetskog rata.
„Tadašnja politika odlučila je i presudila da se, ipak, gradi onaj u Čilipima. To nas, sadašnju generaciju, obavezuje da istrajemo u našim planovima, što svakako i nameravamo”, kaže Ćurić.
On uverava da teze kako će izgradnja aerodroma ugroziti izvorište reke Oble nisu osnovane jer je, kako pojašnjava, reč o izuzetno velikom projektu, što po logici stvari podrazumeva poštovanje svih procedura, uključujući i stručne elaborate koji precizno propisuju mere zaštite životne sredine i ekološke standarde.
Ćurić ističe da bi aerodrom imao veliku važnost za celu južnu regiju BiH, prevashodno jer bi, sem privrednog rasta i novih investicija, pospešio razvoj turizma, u kom, podseća on, Trebinje već beleži veoma dobre rezultate. Napomenuo je da su Hercegovci zahvalni Srbiji zbog opredeljenja da podrži izgradnju aerodroma, što, kako je rekao, sem želje za povezivanjem, pokazuje i nameru Beograda da obezbedi napredak celog regiona.
Nakon što je iz Sarajeva problematizovan i ovaj zajednički ekonomski projekat Srbije i Srpske, ministar komunikacija i transporta u Savetu ministara BiH Vojin Mitrović pojasnio je da je Predsedništvu BiH prosleđen dokument koji se odnosi na izgradnju aerodroma.
Reč je o dokumentu, odnosno predlogu osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja memoranduma za izgradnju aerodroma u Trebinju između BiH i Srbije.
Taj dokument usvojio je Savet ministara krajem marta nakon što je Turkovićeva povukla saglasnost na nacrt memoranduma o izgradnji aerodroma u Trebinju između BiH i Srbije.
„Taj dokument, ako kod njih dobije zeleno svetlo, biće vraćen Savetu ministara. Onda mi moramo formirati radnu grupu koja će se baviti usaglašavanjem i pregovorima, te utvrditi nacrt memoranduma za koji je potrebno tražiti mišljenje svih nadležnih institucija”, objasnio je Mitrović.
Kako je istakao, realizacija gradnje aerodroma u Trebinju nemoguća je bez potpisanog memoranduma između BiH i Srbije. On primećuje da su potezom Turkovićeve, koja je povukla saglasnost na nacrt memoranduma, načinjena dva koraka unazad u pogledu realizacije važnog projekta u Hercegovini.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.