Makedonci u klinču i sa Rusima i sa Bugarima
Specijalno za „Politiku”
Skoplje – „Stiže jestivo ulje iz Srbije za građane Severne Makedonije. Dva miliona litara”, preneli su makedonski mediji vest koju je obelodanio ministar poljoprivrede Ljupče Nikolovski. U vreme veoma složene međunarodne situacije zbog rata u Ukrajini, u državi koja oseća nepodnošljiv politički pritisak zbog bugarske blokade na putu evrointegracija, lepe vesti dolaze samo iz Srbije. Donacijom pšenice i ulja Republici Severnoj Makedoniji (RSM), uz ranije poklonjene vakcine za imunizaciju stanovništva, Srbija je osnažila dobrosusedski odnos s ovom zemljom.
Moskva je RSM svrstala među neprijateljske zemlje. Iz Skoplja je proteran znatan broj ruskih diplomata. Od petka je proterano još šest službenika ruske ambasade zbog kršenja Bečke konvencije o ponašanju akreditovanih diplomata u stranoj zemlji. U poslednje dve nedelje iz Makedonije status persona non grata dobilo je 11 osoba. Protestna nota ambasadoru Ruske Federacije uručena je u Ministarstvu spoljnih poslova RSM.
Pored problema na unutrašnjem planu u oblasti vladavine prava, premijer Dimitar Kovačevski se sve intenzivnije suočava i s problemom koji je otvorila susedna Bugarska, ne dozvoljavajući pristupne pregovore RSM s EU. Kao što je „Politika” pisala, ovih dana bugarski premijer Kiril Petkov boravio je u Bitolju, gde je sa delegacijom Sofije prisustvovao otvaranju Bugarskog kulturnog centra „Ivan Mihajlov”. To je izazvalo revolt Skoplja, čiji zvaničnici ističu da je Mihajlov bio saradnik nacista.
Pošto je Severna Makedonija za Rusku Federaciju zvanično neprijatelj, a bugarski predsednik na suprotnoj strani od prozapadne vlade, veoma je teško očekivati pozitivnu odluku za Skoplje, a samim tim i za Tiranu. Čak i da ne postoji rusofilska linija u Bugarskoj, teško je očekivati premošćavanje problema, jer se očekuje da Severna Makedonija ponovo promeni Ustav i da u njega uvede Bugare kao konstitutivni element. Čak i kad bi Kovačevski prihvatio ovakav zahtev Bugarske, najveća opoziciona parlamentarna partija Severne Makedonije VMRO-DPMNE, koju predvodi Hristijan Mickoski, neće dozvoliti promenu Ustava, za šta je potreban pristanak dve trećine poslanika Sobranja. Vladajuća struktura ima sigurnog 61 poslanika, od 120 članova parlamenta.
Upravo iz ovih razloga, albanski politički blok u Severnoj Makedoniji, sastavljen od opozicijske Alijanse i Bese, kao i od pozicijske Alternative, smatra da bugarski veto za Makedoniju ne treba da koči Albaniju u pristupnim pregovorima. Šef diplomatije Osmani ne slaže se s ovakvim stavom, ali još nema stav svoje partije DUI u vezi s ovim pitanjem. Albanski blok smatra da je premijer Albanije Edi Rama principijelan kada traži da EU posmatra Albaniju odvojeno od RSM u pristupnim pregovorima.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.