Obeležene tri decenije od formiranja Vojske RS
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – „I tada smo znali, a znamo i danas, da nismo imali izbora, odluka je bila teška, ali neophodna”, izjavila je predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović povodom obeležavanja trideset godina od formiranja Vojske Republike Srpske (VRS). Skupština srpskog naroda u BiH na zasedanju u Banjaluci 12. maja 1992. donela je odluku o formiranju Vojske RS. Vlastite vojne snage Srpska je imala do 2006, nakon čega VRS ulazi u sastav Oružanih snaga BiH, formiranjem Trećeg pešadijskog puka, koji baštini tradiciju VRS i koji je juče obeležio 17 godina postojanja.
U redovima Vojske RS borilo se 210.000 boraca, a 23.801 vojnik položio je život u ratu u kojem je stradalo više od šest hiljada srpskih civila.
Dan VRS obeležen je nizom događaja u Banjaluci i drugim gradovima Srpske, a u Bijeljini je u čast vojske razvijena zastava Republike Srpske dugačka 250 metara, koju je nosilo dve hiljade žitelja tog semberskog grada.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je u obraćanju na centralnoj svečanosti u banjalučkoj kasarni „Kozara” da su 9. januar i 12. maj najznačajniji datumi za RS, te da je na časnom ratnom putu Vojske RS „odbranjena država Republika Srpska, koja je formirana 9. januara”.
Predsednica Željka Cvijanović istakla je da formiranje vojske predstavlja istorijski trenutak i jedan od najvažnijih momenata u procesu samoodbrane naroda koji je u prethodnim ratovima doživeo velika stradanja. Podsetila je da su u vreme formiranja Vojske RS „Zelene beretke” s ljiljanima i maskirne uniforme sa šahovnicama odavno marširale po gradovima i selima u BiH. Zlokobna ikonografija i ratni pokliči, istakla je predsednica Srpske na Svečanoj akademiji u Banskom dvoru, „preteći su odzvanjali i budili stare strahove”.
„Dok su druga dva naroda u BiH uveliko postrojavala nacionalne armije, nastala je slavna Vojska RS. Formirana je dva i po meseca nakon ubistva srpskog svata Nikole Gardovića u centru Sarajeva i 46 dana nakon što je starica Milja Zečević iz Sijekovca, u napadu regularnih snaga Hrvatske (prvom masakru u BiH), izgubila supruga i tri sina. Bili su nenaoružani i likvidirani su brutalno, pred njenim očima, onako kako su ubijani Srbi u Donjoj Gradini, Prebilovcima i drugim stratištima u vreme NDH”, podsetila je Cvijanovićeva i naglasila da su početkom devedesetih Srbi reagovali poslednji jer su želeli mir i nadali mu se, ali nisu smeli da dozvole tiho odvođenje na gubilišta. „VRS živi i živeće sve dok se okupljamo i sećamo naših heroja, dok pamtimo ’Koridor života’, bitku za bebe, mitrovdanske ofanzive i druge veličanstvene podvige i operacije”, navela je.
Predsednik Vlade RS Radovan Višković naglasio je da stvaranje Srpske i njena odbrana i iz današnje perspektive izgledaju kao neostvariv podvig. „Braniti se na 2.500 kilometara fronta, sa stanovništvom i vojskom u međunarodnoj izolaciji, danas izgleda kao nemoguća misija.”
Brigadir Milorad Krajšumović, komandant Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH rekao je da je u neizvesnim vremenima doneta jedina ispravna odluka – formiranje Vojske RS sa zadatkom da sačuva narod i odbrani slobodu, što je vojska u potpunosti izvršila.
„Bila je to legalna, međunarodno priznata narodna vojna sila, koju su krasili jedinstveno i patriotizam. Ova slavna vojska nikla je iz naroda i rasla polako, bataljon po bataljon, brigadu po brigadu i ubrzo stasala u respektabilnu silu sastavljenu od Glavnog štaba VRS, šest korpusa kopnene vojske i korpusa vazduhoplovstva i PVO. Vojsku RS danas baštini Treći pešadijski puk Oružanih snaga BiH, ali je ona živa i u njenim delima, zapisima i sećanjima. Slobodu smo skupo platili i moramo je dobro čuvati”, rekao je on.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.