Monografija kao ogledalo rada Zavoda za zaštitu spomenika kulture
Povodom obeležavanja šest decenija postojanja Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda juče je predstavljena monografija kao sublimacija rada ove ustanove od osnivanja do danas. Goran Vesić, zamenik gradonačelnika, ukazao je na dugu tradiciju Zavoda, uz ocenu da se uspeh rada te ustanove vidi iz svega što je urađeno u našem gradu.
– Srećan sam što je grad u poslednjih nekoliko godina obezbedio sredstva i što smo zajedno radili mnogo lepih stvari, kao što su fasada zgrade Zavoda, stepenište u Jelisavete Načić, restauracija „Pobednika” i mnogi drugi objekti i spomenici značajni za grad – naveo je zamenik gradonačelnika, a prenosi Tanjug. Ostalo je, kako je rekao, da se uradi još dosta projekata, a dogovoreno je da se u zgradu Stare pošte u Savskoj preseli jedno beogradsko pozorište i radiće se Muzej Grada Beograda.
Zavod je učestvovao u restauraciji dva značajna muzeja – Narodnog i Muzeja savremene umetnosti – a radi i kompletan projekat rekonstrukcije Komande ratnog vazduhoplovstva, koji finansira država.
Beograd danas ima 18 proglašenih kulturno-istorijskih celina, a od toga u poslednjih nekoliko godina proglašeno je devet.

Olivera Vučković, direktorka Zavoda, govoreći o monografiji istakla je da im je bilo bitno da se predstave ljudi koji su proveli ceo svoj životni vek u toj kući i na neki način kompletno obeležili kulturno nasleđe grada Beograda. Paralelno sa monografijom snimljen je film koji je, takođe, svedok vremena i rada značajne institucije.
Monografija ima tri poglavlja – prvi deo odnosi se na opšti prikaz početka rada službe zaštite 1960. godine, drugi deo na sve projekte koje je Zavod radio u toku šest decenija i svaka decenija predstavlja jedno poglavlje, dok se treći deo odnosi na ljude i sećanja, sa spiskom svih koji su radili u ovoj kući.
Monografija ima i 400 fotografija, a Vučkovićeva je zaključila da bi ona trebalo da bude osnov za nove generacije i godišnjice.
– Ona je mali zapis u vremenu. Ogledalo delovanja Zavoda u proteklih šest decenija. Dragoceno jezgro i dobar istorijski izvor za one koji hoće da istražuju. Posvećena je svima koji su radili u Zavodu, onima koji nisu više među nama, kao i generacijama koje dolaze da dalje čuvaju nasleđe Beograda – navela je direktorka Zavoda.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.