Krvavi pir tinejdžera rasiste
Tinejdžer belac je prekjuče ubio desetoro ljudi u supermarketu u afroameričkom naselju u Bafalu u državi Njujork, a lokalni zvaničnici su ovaj napad označili kao rasno motivisani zločin iz mržnje.
Napadač Pejton Gendron (18), odeven u vojnu uniformu i s kamerom na kacigi, otvorio je vatru iz automatske puške u prodavnici u Bafalu i usmrtio desetoro, a ranio troje ljudi. Gendron je uhapšen, a vlasti su izjavile da je ovde reč o „rasno motivisanom nasilnom ekstremizmu”.
Policija je saopštila da je napadač upucao 11 Afroamerikanaca i dva belca pre nego što se predao vlastima. Gendron je snimao i uživo prenosio zločin na platformi „Tvič”, prenosi AP.
Kako pišu američki mediji, Gendron je na društvenim medijima ostavio manifest na 180 strana, gde je obrazložio svoja ubeđenja da se sprema „genocid nad belcima” i da će nebelci uskoro zameniti Amerikance evropskog porekla. Na prvoj strani njegovog manifesta nalazi se crno sunce, simbol koji su često koristili nacisti i koji i danas koriste beli supremacionisti i neonacisti. Kako prenosi „Njujork tajms”, Gendron je kritikovao bele Evropljane što su dozvolili da budu zamenjeni i ustao protiv multikulturalizma u SAD, poručujući nebelcima da „beže dok još mogu”.
Osumnjičeni se već pojavio pred sudijom u papirnoj medicinskoj odeći i odmah je optužen za ubistvo.
„Iskreno se nadam da će ovaj pojedinac, ovaj beli rasista koji je upravo počinio zločin iz mržnje nad nevinim pripadnicima lokalne zajednice, provesti ostatak života iza rešetaka. A neka mu je i nebo u pomoći na onom svetu”, izjavila je guvernerka države Njujork Keti Hokul, nazivajući optuženog i „belim supremacionistom”.
Napad u Bafalu dogodio se mesec dana nakon što je u masovnoj pucnjavi u metrou u Bruklinu ranjeno desetoro ljudi.
Osumnjičeni je takođe iz države Njujork, ali iz mesta udaljenog oko 320 kilometara od mesta tragedije. Zasad nije jasno zašto je Gendron izabrao baš taj supermarket.
Na snimku koji je uživo emitovan vidi se da je napadač stigao kolima i najpre pogodio četiri osobe, od kojih su tri odmah preminule. Onda je ušao u samoposlugu i suočio se s pripadnikom obezbeđenja, penzionisanim policajcem iz Bafala, koji je ispalio više hitaca u njega, ali ga meci nisu zaustavili jer je nosio pancir. Ubica je usmrtio tog radnika obezbeđenja i nastavio da puca na kupce sve dok nije stigla policija, kojoj se predao.
Tamošnji šerif Džon Garsija je otvoreno nazvao ovu pucnjavu zločinom iz mržnje.
„Ovo je bilo čisto zlo. Bio je to rasno motivisan zločin iz mržnje od strane nekoga ko nije član naše zajednice, a došao je u našu zajednicu i pokušao da nam nanese zlo”, rekao je Garsija.
Slučaj je ponovo skrenuo pažnju na rasizam u Americi, ali i na mogućnost da se na društvenim mrežama i platformama širi govor mržnje. Uprkos tome što iz Silicijumske doline godinama poručuju da rade sve da uklone laži i rasističke pamflete, internet i dalje ostaje mesto gde ekstremisti razmenjuju ideološka ubeđenja.
Tragedija je podsetila i na još jedan problem s kojim se SAD suočavaju – masovno naoružavanje civila. Zbog labave regulative, građanima je relativno lako da kupe i nose oružje, što doprinosi ogromnom broju pucnjava i masovnih ubistava. Posle masakara poput ovog u državi Njujork često se ispostavljalo da su vinovnici legalno nabavljali oružje i pored toga što su imali mentalnih problema ili su na društvenim mrežama ostavljali rasistički sadržaj.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.