Klimatske promene u punom jeku - u Pakistanu izmeren 51 stepen Celzijusa
Rekordni toplotni talasi u severozapadnoj Indiji i Pakistanu mogu biti 100 puta verovatniji kao posledica klimatskih promena, navodi se u studiji Met ofisa (Met Office), koju prenosi Bi-Bi-Si.
Ovaj region sada treba da očekuje toplotni talas koji premašuje rekordne temperature zabeležene 2010. i to jednom u tri godine.
Bez klimatskih promena, takve ekstremne temperature dešavale bi se samo jednom u 312 godina, navodi se u studiji.
Ovaj izveštaj pojavio se u trenutku kada prognostičari upozoravaju da bi temperature na severozapadu Indije u narednim danima mogle da dostignu nove maksimume.
Ekstremni toplotni talas pre monsuna koji je region pretrpeo tokom poslednjih nedelja malo je popustio nakon što je u subotu u Pakistanu izmeren temperaturni pik – 51 stepen Celzijusa.
Međutim, kako upozorava Jedinica za globalno navođenje Met ofisa, izgleda da će se krajem ove nedelje i tokom vikenda visoke temperature na nekim mestima vratiti i verovatno dostići 50 stepeni, uz nastavak veoma visokih temperatura i tokom noći.
„Prolazne vrućine oduvek su bile obeležje predmonsunske klime u ovom regionu tokom aprila i maja”, kaže dr Nikos Kristidis, koji je predvodio tim odgovoran za današnju studiju.
„Međutim, naša studija pokazuje da klimatske promene pokreću toplotni intenzitet i dovode do toga da rekordne temperature mogu da budu 100 puta verovatnije.”
Nova studija zasnovana je na toplotnom talasu koji je zahvatio severozapad Indije i Pakistana u aprilu i maju 2010. godine, kada je region, posle 1900. godine, iskusio najvišu kombinovanu prosečnu temperaturu u aprilu i maju. Istraživači su pokušali da procene u kojoj meri su na to uticale klimatske promene i da li mogu buduće događaje verovatnijim.
U ovakvim studijama pokreću se kompjuterske simulacije koje upoređuju koliko često će se vremenski događaj verovatno pojaviti u dva scenarija. Jedan modelira klimu kakva je danas, a drugi klimu u kojoj je uklonjen ljudski uticaj na gasove staklene bašte i druge pokretače klimatskih promena.
Scenariji prolaze kroz 14 različitih kompjuterskih modela i proizvode desetine različitih simulacija koje se porede da bi se utvrdilo kako su klimatske promene promenile verovatnoću da se neki događaj desi.
Met ofis je koristio isti metod za procenu uticaja budućih klimatskih promena i upozorava da predstoji još gore.
Ako klimatske promene budu pratile centralna predviđanja Met ofisa, do kraja veka Indija i Pakistan mogu da očekuju slične visoke temperature praktično svake godine, navodi se u današnjoj studiji.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.