Kako da imamo dovoljno struje, a da je ne uvozimo
U trenutku kada Srbija uvozi struju i ugalj i to po visokim cenama i kada već sada mora da planira dovoljne količine ovih energenata za redovno snabdevanje tokom naredne zime, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u javnom obraćanju kao jednu od mogućnosti da se ovaj problem reši pomenuo i modularne reaktore, zahvaljujući kojima bi prestali ili bar smanjili uvoz električne energije.
Upitan o čemu je zapravo reč, mr Željko Marković, konsultant u „Diloitu” i jedan od bivših direktora u EPS-u, kaže za „Politiku” da su mali modularni reaktori SMR napredni nuklearni reaktori koji imaju kapacitet snage do 300 megavati. Njihova prednost je u tome što su znatno manji u odnosu na standardne nuklearne reaktore, i što su modularni što znači da se njihovi sistemi i komponente sastavljaju u fabrici koja ih proizvodi i potom transportuju kao jedinstvena celina do lokacije za ugradnju.
Druga prednost je u tome što se mogu postavljati na lokacijama koje nisu pogodne za veće, konvencionalne nuklearne elektrane. Oni su jeftiniji i smanjuju vreme izgradnje, a mogu se i postepeno graditi u skladu sa rastom potrošnje. U poređenju sa postojećim reaktorima, predloženi SMR projekti su jednostavniji, a koncept bezbednosti za njih se često više oslanja na pasivne sisteme. To znači da u vanrednim slučajevima nije potrebna nikakva ljudska intervencija, spoljna snaga ili sila da se sistemi isključe, što povećava sigurnost i bezbednost ove vrste reaktora, i time se eliminiše ili znatno smanjuje potencijal za nebezbedno ispuštanje radioaktivnosti u životnu sredinu u slučaju udesa.
– SMR projekti takođe imaju smanjene potrebe za gorivom. Elektrane zasnovane na ovim reaktorima puniće se gorivom na svakih tri do sedam godina, pa u poređenju sa jednom do dve godine kod konvencionalnih reaktora, to je jedna od njihovih prednosti. Njihova primena bi u Srbiji bila interesantna prvenstveno kao zamenske jedinice za klasične blokove u termoelektranama u cilju tranzicije ka dekarbonizovanoj budućnosti – objašnjava naš sagovornik.
Tako bi blokovi u TENT A, koji su pri kraju tehnološkog veka, mogli biti zamenjeni SMR. To bi znatno smanjilo i vreme gradnje i razvoja projekta, jer već postoji razvijena ostala infrastruktura potrebna za rad jedne elektrane. Ova vrsta reaktora još nije doživela komercijalnu primenu i veliki broj javnih i privatnih institucija aktivno učestvuju da se SMR tehnologija realizuje u ovoj deceniji.
Upitan da li je ovde reč o čistoj energiji, odgovara da jeste, jer pri proizvodnji struje iz nuklearnih reaktora ne postoji emisija gasova „staklene bašte” u atmosferu. O troškovima proizvodnje iz ovog tipa elektrana kao i o njihovoj ceni je rano govoriti, budući da još nema komercijalnih elektrana (sem pomenute u Rusiji), pa tako ne možemo da sa sigurnošću pričamo o ceni razvoja projekta elektrane i trošku proizvodnje struje. Što se tiče njihovog kapaciteta, upotrebom više modula, moguće je zadovoljiti potrebe za električnom energijom u Srbiji, navodi Marković.
– Postoje naši stručnjaci koji se bave nuklearnom energetikom i radom u elektranama u svetu, ali budući da ne školujemo naše kadrove, u prvo vreme bismo morali da koristimo stručnjake iz drugih zemalja. To svakako nije problem i za odgovarajuću platu i uslove sigurno ćemo moći da zaposlimo kadrove iz inostranstva dok se ne obrazuju naši stručnjaci – naglašava Marković.
Što se tiče infrastrukture, potrebna je ista ona koja je neophodna za svaku elektranu. Bez obzira na to da li bismo se sada priključili nekom od postojećih projekata, i ušli u izgradnju elektrane sa SMR, ona bi mogla da bude operativna tek za 10 godina, zaključuje naš sagovornik.
Ruska plutajuća nuklearna elektrana je prva na svetu sa SMR
Ruska plutajuća nuklearna elektrana „Akademik Lomonosov”, prva je nuklearna elektrana sa SMR na svetu koja je počela sa komercijalnim radom u maju 2020. godine, i proizvodi energiju iz dva SMR-a od 35 megavati. Drugi SMR projekti su u izgradnji ili u fazi licenciranja u Argentini, Kanadi, Kini, Rusiji, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Američkim Državama. Više od 70 komercijalnih SMR-a se razvija širom sveta, a njihova ekonomska konkurentnost tek treba da se dokaže u praksi nakon što se primene.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.