Prvi Park ćirilice otvara se u Bajinoj Bašti
Bajina Bašta. – Varoš na Drini, posvećena čuvanju i negovanju našeg milenijumskog pisma, spremna je za četvrtu „Ćiriličnu baštinu” (od 21. do 24. maja) i u okviru nje otvaranje jedinstvenog Parka ćirilice, prvog u nas. Park su već uredili i opremili u centru Bajine Bašte, slovo „ć” na tablama je glavno znamenje, a osnovna poruka, uočljiva svakom ko dođe, reči su Svetog Ćirila: „Uslišite Sloveni vsi slovo, ježe krjepit srdca i umi.”
Ovaj prostor, nastao u slavu ćirilice, biće prijatno i privlačno mesto. Zelena površina tik uz glavnu ulicu, sa ćiriličnim sadržajima i igralištem za najmlađe, zasađenim drvećem, postavljenom rasvetom, crvenim cvećem u središtu koje, gledano iz visine, pravi slovo „ć”...
– Ulaz u Park ćirilice s glavne ulice obeležen je jedinstvenom knjigom i tastaturom koje će, nema sumnje, postati jedno od najprepoznatljivijih mesta za slikanje u našoj varoši. Posetioce dočekuje velika otvorena „knjiga” u kojoj je na jednoj strani ispisan naziv parka, a na drugoj slike poznatih bajinobaštanskih motiva poput manastira Rača, Kućice na Drini, vidikovca Banjska stena... Ispred „knjige” nalazi se velika ćirilična tastatura pogodna i za sedenje, a cela kompozicija simbolički označava činjenicu da je ćirilica naše istorijsko pismo kojim su napisane najznačajnije knjige, ali i pismo naše budućnosti vrlo lako primenjivo i u svetu savremenih komunikacija – kaže za „Politiku” Siniša Spasojević, organizator manifestacije „Ćirilična baština”.
Tri info-table u parku, na kojima dominira slovo „ć”, imaju tri namene: prva (bliža dečjem igralištu) deci kroz ilustracije predstavlja naše pismo, druga je stručni osvrt na istorijat ćirilice, dok treća posetioce upoznaje sa značajem Račanske prepisivačke škole kao svojevrstan poziv da se upute u manastir Raču, odavde udaljen tačno šest kilometara.
– Pre formiranja parka na ovom mestu su se nalazili pojedini spomenici, koji su sada ukomponovani u novu celinu. Skulptura „Rast”, rad italijanskog vajara Gvaltijera Moćenija, koju je on 1981. poklonio Bajinoj Bašti da bi potom decenijama ovde čamila u šipražju i korovu, krasi u punom sjaju centralni deo Parka ćirilice. Spomenici iz rimskog perioda dobili su mesto pored staze za šetnju u uglu parka, kao i info-tablu sa opisom šta predstavljaju i gde su pronađeni. A klupe čiji su spoljni delovi u vidu bukvara i čitanke, pored toga što kroz citate šalju važne poruke o značaju očuvanja sopstvenog jezika, zanimljiv su i omaž srpskim velikanima Vuku Karadžiću, Isidori Sekulić, Dušku Radoviću i Dobrici Eriću – opisuje naš sagovornik (zaposlen u turizmu ovog kraja), dodajući:
– Već kao da vidimo brojne posetioce koji za uspomenu iz Bajine Bašte fotografišu na klupi uz grafiku Isidore Sekulić i poruku: „Razvijen jezik, to je biće i krv naroda, to je maksimala onoga što jedna kultura ostavlja i daje.” Dok oni više skloni poeziji poziraju uz razbarušenog Dobricu Erića i njegov stih: „Čuvaj bisernu ogrlicu, u kojoj su nam svi amaneti, Vukovu azbuku i ćirilicu, najlepše pismo na planeti.”
Manifestacija „Ćirilična baština”, koja se u Bajinoj Bašti održava od 2019. godine (list „Politika” je prvi dobitnik nagrade „Ćirilična darovnica”), imaće i ovog proleća niz programa tokom četvorodnevnog trajanja. Na njenom početku, u subotu 21. maja upriličiće se zvanično otvaranje Parka ćirilice. Proglasiće tada pobednike pesničkog konkursa „Čuvari ćirilice” i otvoriti izložbu učeničkih radova posvećenih našem pismu, uz koncerte KUD-a „Jelek” i gudačkog kvarteta RTS-a.
– Po otvaranju Parka ćirilice svoje predavanje „Sporovi oko ćirilice” održaće prof. dr Milo Lompar. On je redovni profesor beogradskog Filološkog fakulteta, predsednik Zadužbine Miloša Crnjanskog i jedan od vodećih intelektualaca u borbi za očuvanje ćirilice. A upravo je cilj „Ćirilične baštine” da podstiče i neguje ćirilicu, na našem govornom području da obogaćuje kulturni identitet i unapređuje sadržaje u oblasti srpskog jezika i kulture. Manifestacija traje do 24. maja, kada obeležavamo praznik Svetog Ćirila i Metodija i Dan slovenske pismenosti – najavljuje Siniša Spasojević.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.