Hidratacija nekad može biti štetna, postoje znaci da ste preterali sa vodom
Kako živa u termometru dostiže sve više podeoke, tako počinju sezona kupanja, sunčanja i saveti da se klonite jakog sunca i dovoljno hidrirate. Stručnjaci savetuju da pijete što više obične vode, nezaslađenih čajeva i sveže ceđenih sokova, a iako ne postoji ograničen unos tečnosti tokom visokih temperatura sa unosom vode se takođe može preterati.
Doktori navode da i prekomerna hidratacija može da bude veoma opasna.
„Pijenje previše vode ne može generalno da izazove nikakve metaboličke poremećaje. Imaćete samo pojačano pražnjenje bešike. Ali, pod određenim okolnostima može da uzrokuje određena stanja. Jedan od najčešćih mitova je da vam ne može biti ništa loše od previše vode”, kaže za portal Helt dr Ostin DeRosa, urolog.
Naime, ako unosite previše tečnosti može doći do hiponatremije. To je stanje koje se naziva i “opijanje vodom”, a uzrokuje abnormalno nizak nivo natrijuma i elektrolita u krvotoku.
Glavobolje mogu biti znak prekomerne hidracije ili dehidracije. Kada pijete previše vode, koncentracija soli u krvi se smanjuje, a u ćelijama u organima bubre što može uticati i na mozak koji onda raste i pritiska lobanju, a taj pritisak može uzrokovati glavobolju i ozbiljnije zdravstvene probleme poput oštećenja mozga i probleme s disanjem.
Istovremeno i mučnina, povraćanje ili dijareja su znaci preterane hidriranosti, pa povedite računa o unosu vode u organizam.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.