Nuklearna forenzika u borbi protiv terorizma i trgovine ljudima
Grupa Vijetnamaca osvajala je velike svote novca kockajući se u kazinu u Bukureštu, a da su to učinili varajući otkriveno je zahvaljujući novoj naučnoj oblasti koja je u svetu u povoju, a u Srbiji tek treba da se razvije na nacionalnom nivou – nuklearnoj forenzici. Članovi pomenute azijske kriminalne grupe dobijali su na kocki tako što su karte obeležili radioaktivnim jodom I-125. Kockari su imali detektore ugrađene u hemijske olovke koji bi blago vibrirali kada se približe kartama obeleženim pomenutom radioaktivnom, zabranjenom supstancom. Njihova prevara nije otkrivena u kockarnici, već su postali sumnjivi kada je na bukureštanskom aerodromu na kartama koje su sa sobom nosili detektovano sumnjivo zračenje sa radioaktivnim izvorom. To je učinjeno upravo zahvaljujući rumunskim nuklearnim forenzičarima, a po okončanju istrage evidentirana je ogromna finansijska prevara koja je stajala iza toga. Ovim ilustrativnim i istinitim primerom približio je nuklearnu forenziku studentima i zaposlenima na Prirodno-matematičkom fakultetu (PMF) Univerziteta u Novom Sadu (UNS), jedan od vodećih naučnika iz te oblasti dr Andre Apostol, šef Nacionalne laboratorije za nuklearnu forenziku u Državnom institutu za fiziku i nuklearni inženjering u Rumuniji.
Sa dr Edom van Zalenom, program menadžerom hemijskih, bioloških, radioaktivnih i nuklearnih (CBRN) opasnosti u Holandskom institutu za forenziku, dr Apostol deli predsedavajuću funkciju u Radnoj grupi za nuklearnu forenziku, pri Globalnoj inicijativi za borbu protiv nuklearnog terorizma (GICNT). PMF su posetili zajedno, a Van Zalen je predstavio svetske CBRN centre izvrsnosti i njihove projekte u sprečavanju nuklearnog terorizma, među kojima je bilo i onih u kojima je učestvovao MUP Srbije. Za povezanost srpskog fakulteta sa pomenutim svetskim centrom borbe protiv nuklearnog terorizma među najzaslužnijima je dr Jovana Nikolov, vanredni profesor na Katedri za nuklearnu fiziku PMF-a, koja je pet godina član GICNT-a, kao i Međunarodne radne grupe za nuklearnu forenziku (ITWG). Ona kaže da je na predavanju dr Apostol značaj nuklearne forenzike približio i podatkom da u Rumuniji nije bio zabeležen nijedan kriminalistički slučaj sa nedozvoljenim radioaktivnim izvorima sve do 2016. godine i razvoja te oblasti kod njih, a od tada ih je registrovano 15. Ova mlada naučnica je među pionirima razvoja nuklearne forenzike u Srbiji, za koju kaže da intenzivno napreduje u poslednjih nekoliko godina, ali i da je preko potrebno okončati izradu nacionalnog akcionog plana koji se na nju odnosi. U definicijama te interdisciplinarne naučne oblasti, između ostalog, može se pronaći da je veoma svrsishodna u borbi protiv trgovine ljudima, ali i u otkrivanju slučajeva namernih trovanja radioaktivnim i nedozvoljenim biološkim izvorima. Dr Nikolov već nekoliko godina uspešno u Srbiji sprovodi nuklearnoforenzička istraživanja iza kojih stoji Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA). Organizuje različite treninge, u saradnji sa Objedinjenim istraživačkim centrom Evropske komisije (EC JRC), za pripadnike naučnih instituta, MUP-a, carine i regulatornih tela sa područja zapadnog Balkana na kojima se oni obučavaju kako da upotrebe nuklearnoforenzičke metode merenja nuklearnog i radioaktivnog materijala, ili kako da koriste radijacione detektore na terenu. Takođe, uvodi ovu oblast u nastavne programe PMF-a, kroz nove predmete na master studijama Fizike: Nuklearna sigurnost i bezbednost, kao i predmete u okviru master studija forenzike na UNS-u: Nuklearna bezbednost i nuklearna forenzika i Metode merenja nuklearnog i drugog radioaktivnog materijala.
– Nuklearni forenzičari otkrivaju nuklearni terorizam koji podrazumeva bilo koju upotrebu radioaktivnog izvora nuklearnog materijala van zvanične regulatorne kontrole, a sa malicioznim namerama. Nadamo se da ga u našoj zemlji nikada nećemo ni evidentirati, ali pokušavamo da se razvijemo i budemo što spremniji za ta krivična dela. Za njih Krivični zakonik u Srbiji predviđa zatvor od šest meseci do pet godina, a za ozbiljnije zločine koji izazovu smrt jedne ili više osoba i do 15 godina lišavanja slobode. PMF je u svetu nuklearne forenzike prepoznat kao dobar partner u implementaciji i razvoju novih mernih, analitičkih tehnika i razvoju novih obrazovnih programa i treninga za sprečavanje i otkrivanje nuklearnog terorizma – pojašnjava dr Nikolov.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.