Dobija li Banjaluka spomen-obeležje palim borcima
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Bezmalo tri decenije od završetka ratnih sukoba u BiH glavni grad Republike Srpske i dalje nema spomenik koji bi dostojno simbolizovao žrtvu koju je podnelo 23.000 boraca Vojske Republike Srpske (VRS) stradalih u proteklom građanskom ratu.
Ishod sukoba tri zaraćene strane bio je potpisivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je Republika Srpska međunarodno verifikovana kao entitet s visokim stepenom autonomije unutar BiH kao zajedničke zemlje.
O izgradnji memorijala govori se već duže od decenije. Predstavnici gradskih vlasti Banjaluke prikazali su pre nekoliko dana idejno rešenje za izradu spomen-obeležja poginulim i nestalim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata, koje će se nalaziti u najužem centru Banjaluke, prekoputa Hrama Hrista Spasitelja i gradske uprave, u urbanističkoj celini u kojoj se nalazi i Palata republike, to jest na postojećem parkingu pored Muzeja savremene umetnosti RS.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je da je izbor idejnog rešenja, jednog od 18 ponuđenih, i sam početak ovog posla, važan trenutak na koji se dugo čekalo.
„Tri decenije se čeka na ovo. Jednoglasno smo usvojili idejno rešenje”, rekao je Stanivuković.
Konkretan rok do kada bi spomen-obeležje trebalo da bude završeno nije preciziran, ali Stanivuković očekuje da bi na leto mogao da bude završen projekat kako bi do kraja godine počela izgradnja. „Spomenik će imati 62 monumentalna zida koja predstavljaju podjednak broj brigada u sastavu Vojske RS”, rekao je Stanivuković.
Gradonačelnik kaže da je sve spremno da se počne s poslom i da za to ne postoje prepreke poput nerešenih imovinsko-pravnih odnosa. Podsetio je da je grad Banjaluka 9. januara doneo odluku o raspisivanju međunarodnog javnog poziva za idejno rešenje, simbolično, na 30 godina postojanja Srpske.
Arhitekta firme koja je pobedila na konkursu Nikola Dmitrović izjavio je da je koncept rešenja višeslojan, ali da se glavni koncept spomenika oslanja na stub kao simbol večnosti. „Stub u ovom smislu simboliše vojnika koji stoji uspravno, a svi stubovi zajedno simbolizuju uspinjanje boraca u večnost. Na prikazu dva najveća zida predstavljaju veru, za koju su borci dali živote”, pojasnio je Dmitrović.
Jedan od motiva je i drvo koje simbolizuje porodicu i otadžbinu, a ono brani RS, navedeno je na predstavljanju idejnog rešenja.
„Jedan od motiva je i motiv crkve, kao i sveto drvo tisa, koje simbolizuje otadžbinu, oko nje su okupljeni borci koji su svojim telima branili našu otadžbinu”, naveo je Dmitrović.
Predsednik Boračke organizacije grada Banjaluka Goran Rogić istakao je da će ovo spomen-obeležje oslikati značaj Vojske RS, što je, kako je primetio, davno trebalo da bude urađeno.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.