Šećer će koštati 89 dinara po kilogramu za sva pakovanja
Maksimalna maloprodajna cena šećera iznosiće 89 dinara po kilogramu i biće jednaka za sva pakovanja, a ova odluka biće sprovedena kroz izmenu Uredbe o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica, izjavio je za „Politiku” Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija. Ove cene biće na snazi dok traje uredba, do 30. juna posle čega će se odlučivati. Inače izmena ove uredbe je u toku i trebalo bi da već danas bude promenjena.
– Na ovaj način će biti prevaziđena trenutna situacija sa snabdevanjem šećerom i verujem da više neće biti razloga da na policama ne bude dovoljno kilogramskih pakovanja. Sada industrija i svi oni koji su za proizvodnju kupovali jeftiniji šećer iz maloprodaje neće imati razlog da to čine, jer će moći da ga kupuju po istoj ceni i u većim pakovanjima – kaže Kandić.
Inače, da podsetimo prethodnih dana je na tržištu vladala nestašica šećera, odnosno pakovanja po kilogram, koja su zbog ranije donete uredbe imala ograničenu cenu između 80 i 90 dinara, dok je cena šećera u rinfuzu dostizala i 190 dinara. To je bio razlog što su svi pokušavali da kupe ovaj jeftiniji, zbog čega su police u trgovinama konstantno bile prazne. U ponudi je bio samo skuplji šećer. Trgovci su upozoravali da količine koje su nabavljali jednostavno nisu bile dovoljne, a oni nemaju pravo da ograničavaju kupcima da uzimaju robu koju žele, pa čak i ako je reč o većim količinama za restorane, poslastičarnice...
O situaciji sa šećerom oglasio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je poručio da će cena ove namirnice u svim pakovanjima biti zaštićena, da će država do četvrtka intervenisati sa dodatnih 260 tona, kao i da je to sve dogovoreno na sastanku vlasnika dve šećerane i predstavnicima 20 trgovinskih lanaca.

Uredba o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica se, osim na šećer, odnosi i na brašno „T-400” i „T-500” u pakovanjima od pet kilograma, mleko, ulje i svinjsko meso – but. Kada je reč o mleku cena je zbog problema sa snabdevanjem, na insistiranje proizvođača, ograničena na maksimalnih 113,9 dinara dok je trgovačka marža ograničena na 12 odsto.
Prema rečima Vojislava Stankovića, agroekonomskog analitičara, najvažnije je da na našem tržištu ima dovoljno svih namirnica i robe. Svako ograničavanje cena može da dovede do nestašica, ali tvrdi da mu se čini da se te nestašice u ovom slučaju, a i ranije sa uljem i brašnom prave veštački.
– Proizvođači ne žele da zaostaju za svetskim cenama, a one rastu. Kada je reč o šećeru najbolje je da se odredi cena koja je negde na sredini, ni ona koju postavlja država, a ni ona koju traže proizvođači, dakle između zamrznute i proizvođačke. Onda će to tržište samo regulisati i neće biti nestašica. Siguran sam ni velikih kupovina, jer potrošači sigurno već imaju zalihe – kaže Stanković.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.