Džonson pijanke proglasio „radnim događajima” za podizanje morala
„Svaka razumna osoba koja pogleda neke od ovih fotografija moći će da zaključi da je premijer očigledno lagao parlament, a možda i policiju. Nema logike u tome da drugi budu kažnjeni za taj događaj, ali ne i premijer”, komentarisao je Dominik Kamings, bivši savetnik Borisa Džonsona, skandal „Partigejt”. Logike nema, ali Boris Džonson i dalje sedi u Dauning stritu i sve su prilike da će u fotelji i ostati i to će biti epilog afere, iako pojedini britanski mediji nakon izveštaja koji je u sredu objavila Su Grej pišu da će do avgusta birati novog premijera.
Džonson će preživeti i u to više ne sumnjaju ni oni koji ga podržavaju, ni mediji, ni oni koji su protiv njega. Iako svi vide ono što Kamings javno kaže, vršilac dužnosti šefa londonske Metropoliten policije Helen Bol tvrdi da je njihova istraga bila nepristrasna i da rezultati pokazuju da je zaista imalo šta da se istražuje, ali da ne očekuju nikakva nova saznanja. Policija je zbog osam okupljanja na žurkama uputila novčane kazne na 126 adresa, među kojima je i Dauning strit na brojevima 10 i 11, gde žive i rade Džonson i ministar finansija Riši Sunak. Oni su kažnjeni jedino zbog proslave premijerovog rođendana, iako je to samo jedna od proslava na kojima su bili. Novih kazni neće biti i premijer će platiti iznos od 100 funti, kolika je po zakonu kazna za ovaj prekršaj, dok, ako se ponavlja, iznosi do 10.000 funti.
Da je na sebi svojstven način opet uspeo da se iskobelja iz nevolje potvrđuje i razočaranje pobunjenika iz redova konzervativaca činjenicom da će Džonson biti tu i kada dođe vreme za naredne izbore. Ovo krilo njegove stranke smatra da premijer treba da se povuče, pogotovo ako Donji dom, što je sledeći korak, ustanovi da je Džonson u obraćanju povodom žurki obmanuo parlament kad je rekao da su poštovali mere protiv kovida 19.
Premijer ne planira da podnese ostavku ni nakon nezavisnog izveštaja Su Grej, drugog sekretara vlade, i insistira na tome da je osoblje u njegovoj kancelariji zaista verovalo da rade non-stop. Svoje prisustvo na pijankama opravdao je rečima da je bio na „radnim događajima” kako bi podigao radni moral. Džonson se, kako pišu britanski mediji, neće izviniti ni kraljici, uprkos izveštaju o zabavi održanoj uoči sahrane njenog supruga vojvode od Edinburga. Premijer insistira na tome da nije bio svestan da se prekomerno pije i veseli u Dauning stritu u jeku najstrožih kovid mera u zemlji, uprkos tome što je Su Grej otkrila niz kršenja pravila, od toga da se osoblje vlade veselilo do ranih jutarnjih sati, opijalo, povraćalo, da su prolivali vino po zidovima i bahato se odnosili prema radnicima obezbeđenja i ženama koje održavaju prostorije. Istragu o žurkama završila je još u januaru, ali je objavljivanje njenih saznanja odloženo zbog policijskog postupka. Mediji su nedavno pisali o njenom navodnom tajnom aprilskom sastanku s premijerom, kad je osporavana nepristrasnost njenog rada. Priče da je premijer umešao prste i u njen deo posla postale su toliko neprijatne da je ministar obrazovanja Nadim Zahavi morao u televizijskim gostovanjima da ga brani tvrdnjama da se nikada ne bi bavio takvim nečastivim radnjama, već da je podržavao i bodrio Su Grej da sledi trag dokaza, ma gde oni vodili. A njeni dokazi objavljeni su svega dan pred pauzu koju od danas pravi parlament povodom proslave sedam decenija vladavine kraljice Elizabete Druge. Proslave ovim povodom, koje će sigurno biti spektakularne, daće narodu „hleba i igara” i time će afera biti skrajnuta u drugi plan, nakon čega će se Džonson preusmeriti na novi problem koji preti da izazove veću političku krizu po njega i njegovu vladu – pobedu partije Šin Fejn u Severnoj Irskoj, u kojoj se reflektuje konflikt Evropske unije i Velike Britanije. Džonson bi i ovde trebalo da bude dovoljno vešt da krizu preusmeri u svoju korist, što se već nazire pretnjom da će poništiti postbregzitovski severnoirski protokol.
Naime, unionisti traže da se pomenuti sporazum, postignut nakon dugotrajnih pregovora između Londona i Brisela, ukine. Roba koja izlazi iz Škotske, Engleske i Velsa ka EU proverava se u Severnoj Irskoj, čime su oni ostali deo jedinstvenog evropskog tržišta. Unionisti ne žele da se te provere obavljaju u Severnoj Irskoj, gde su u međuvremenu na izborima izgubili od stranke Šin Fejn. Tamošnji sistem nameće da u vlasti budu zastupljeni predstavnici svih partija, pa unionisti treba da imenuju predsednika skupštine, a Šin Fejn premijera. Unionisti odbijaju da urade svoj deo posla, svesno blokirajući rad parlamenta. Tu na scenu stupa Džonson, koji preti Briselu da će ukinuti protokol, očekujući da će tako odobrovoljiti unioniste da se vrate u skupštinske klupe i omoguće sastav vlade pod Šin Fejnom. Biće zanimljivo posmatrati kako će ovu situaciju britanski premijer navesti na svoju vodenicu, pogotovu ako uzmemo u obzir da se Šin Fejn zalaže za ujedinjenje dve Irske.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.