Bugari i dalje blokiraju Makedonce na putu u EU
Specijalno za „Politiku”
Skoplje – Otkazivanjem zajedničke sednice vlada Bugarske i Severne Makedonije sve je izvesnije da na samitu EU kome će predsedavati Francuska na kraju svog šestomesečnog mandata neće biti utvrđen datum za pristupne dogovore za Republiku Severnu Makedoniju.
Bugarski premijer Kiril Petkov naglasio je da se međuvladina konferencija odlaže sve dok ne budu videli konkretne korake ka ispunjavanju kriterijuma, te institucionalnu zaštitu ljudskih prava Bugara u Severnoj Makedoniji.
„Istina je sledeća. Ja mislim da svi Bugari znaju da Severna Makedonija treba da bude u Evropskoj uniji. Takođe, svi znaju i da treba da budu zaštićena prava Bugara u Severnoj Makedoniji. Uklonimo tu političku retoriku, radimo na tome. Ja očekujem da u sledećem periodu Severna Makedonija napravi nekakvu instituciju pri svojoj vladi upravo za prava Bugara”, izjavio je Petkov.
Ovakav stav – doduše, u blažoj diplomatskoj formi – naglasila je i šefica kabineta bugarskog premijera Lena Borislavova. Naime, ona je potvrdila da se neće održati međuvladine konferencije u Skoplju jer nema dokumenta koji bi pokazivao napredak u pregovorima dve zemlje.
„Međuvladina konferencija se odlaže sve dok ne vidimo korake koji ispunjavaju kriterijume i razumevanje koje pokazuje zaštitu od diskriminacije bugarskog etničkog stanovništva”, izjavila je Borislavova.
Uprkos svim izjavama bugarskih zvaničnika, rukovodstvo Severne Makedonije ne odustaje od nade da se bilateralni razgovori povodom otvorenih pitanja Severne Makedonije i Bugarske nastave, kako bi mogli da otpočnu pristupne pregovore sa Evropskom unijom u vreme liderstva Emanuela Makrona, čija je zemlja predsedavajuća EU.
Međutim, na osnovu zvaničnih izjava Bugarske, dobijanje datuma za pristupne pregovore Severna Makedonija bi mogla da dobije za vreme francuskog predsedavanja, ali tek kada Francuska ponovo dođe na red da bude na čelu EU.
Iako je RSM ispunila sve uslove za pristupne pregovore, implementirala Prespanski dogovor, Bugarska je blokirala njen put ka EU i pored preporuke Evropske komisije. Bugarska je, naime, napala identitet i jezik makedonskog naroda, zahtevajući od Makedonije da prizna bugarske korene svoje nacije i svog jezika. Zatim je zatražila da se preseku govor mržnje prema Bugarskoj i izvrtanje istorijskih činjenica u udžbenicima, te prestanak diskriminacije građana koji se izjašnjavaju kao Bugari i njihovo uvođenje u Ustav RSM.
Međutim, u ovakvim zahtevima Bugarske – iznalaženje rešenja gotovo da je nemoguće. Za VMRO–DPMNE, najveću opozicionu partiju RSM, neprihvatljiv je zahtev suseda da se ovim menja makedonski ustav. Čak i kada bi došlo do razmatranja takvog predloga, nemoguća bi bila njegova realizacija jer je lider VMRO–DPMNE Hristijan Mickoski započeo blokadu rada Sobranja. Svaka promena Ustava traži izjašnjavanja najmanje dve trećine članova parlamenta od 120 delegata. No, kako je započeta blokada rada parlamenta, može se uskoro očekivati i zahtev opozicije za vanredne parlamentarne izbore u septembru, što bi Severnu Makedoniju utvrdilo u čekaonici ispred kapije EU.
No, u vladi postoji i doza optimizma da će se datum uskoro dobiti, ali se ne precizira kada bi se to moglo dogoditi, s obzirom na to da su svi svesni tvrdog stava Bugarske. Bugarska ne samo da je nepopustljiva u svojim zahtevima prema RSM već je pokazala i diplomatsku bahatost na makedonskoj teritoriji kada je u Bitolju otvoren centar „Vančo Mihajlov”, koji nosi ime saradnika nacista. Međutim, Evropska unija nije reagovala na ovakav postupak bugarskih državnika.
Bojan Maričić, potpredsednik Vlade RSM, izjavio je za TV Sitel da ovakva situacija s Bugarskom ide na štetu bugarsko-makedonskih odnosa, zapadnog Balkana i Evropske unije. S druge strane, nedavno je Bujar Osmani, ministar inostranih poslova RSM, zapretio EU, rekavši da je Severna Makedonija spremna da odustane od ulaska u EU ako se sada, u junu, ne dodeli datum za pristupne pregovore.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.