Početna cena maline viša nego 2021.
Početna otkupna cena maline u ovoj sezoni viša je nego prošle godine. Poznavaoci tržišta veruju da bi ubrzo mogla da dostigne i 500 dinara za kilogram jer nedostaju količine na svetskom tržištu i da će srpska malina biti brzo rasprodata.
Prema objavi pojedinih hladnjačara koji posluju u Srbiji, voćarima se za malinu ekstraklase trenutno nudi nešto više od 460 dinara bez PDV-a. Za prvu klasu firme koje se bave otkupom nude oko 420 dinara sa rokom otplate do 45 dana, saznaje „Politika”.
Koliko su pandemija i ukrajinska kriza uticale na stanje na tržištu hrane pokazuje i podatak da je pre samo tri godine prva akontna cena maline bila 180 dinara.
Vodeći stručnjak za jagodasto voće dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku izjavio je da i dalje postoji velika potražnja u svetu za malinom a da je visoka cena rezultat deficita i pada količina na globalnom tržištu.
– Pojedine strane kompanije pre neki dan izašle su sa akontnom cenom od 450 dinara a neke će, prema našim saznanjima, ponuditi i nešto više. Dobro je da su strane kompanije, koje dugo posluju na našem tržištu, izašle sa cenovnicima i smanjile neizvesnost jer se u poslednje vreme mnogo špekulisalo oko cene ovog voća – rekao je Leposavić. Dodao je kako smatra da proizvođači mogu da budu zadovoljni.
– Za sada nam ide naruku sveukupna situacija što se tiče proizvodnje i plasmana maline na svetkom tržištu – naglasio je on.
Prema njegovoj proceni jake nepogode u glavnim malinarskim krajevima proteklih dana sigurno će dodatno uticati na smanjenje prinosa, pa je i dalje pitanje sa kolikim količinama ćemo ove godine izaći na svetsko tržište.
Kako je objavio i portal „Agroklub” rekordnih prinosa maline neće biti ove godine, pa proizvođačima preostaje samo da se nadaju dobrom kvalitetu i otkupnoj ceni. Prema onome što sada hladnjačari nude to je ipak daleko od zarade kojoj su se doskoro nadali proizvođači. Podsetimo, prve procene udruženja malinara bile su da bi otkupna cena mogla da dostigne 600 do 800 dinara za kilogram jer su svi inputi u proizvodnji poskupeli višestruko. Istovremeno, stručnjaci su tvrdili da je za takve prognoze rano i da zvuče nerealno ako se sagleda celokupno stanje na globalnom tržištu.
I iz Privredne komore Srbije nedavno su potvrdili da je u prva četiri meseca 2022. izvoz maline bio za oko 30 odsto manji u odnosu na prosek prethodnih godina. Kako je rečeno, podaci sa velikih izvoznih tržišta, pre svega Zapadne Evrope gde se najviše prodaje srpska malina, pokazuju da je prodaja maline u supermarketima širom Evrope opala za 20-30 odsto u odnosu na isti period 2020. i 2021. Kao glavni razlog navodi se visoka cena uslovljena veoma visokom otkupnom cenom sveže maline u prošlogodišnjoj berbi.
Da li bi s odmicanjem sezone cena maline još mogla da ide naviše, čemu se proizvođači nadaju?
– Neizvesnost na tržištu je velika. Nedavno je jedan strani kupac koji dugo posluje u Srbiji kazao da cena malina ove godine može biti od nula do hiljadu dinara. Nadam se da će proizvođači uspeti da zadrže pozitivan trend i da će biti zadovoljni. Bez obzira na pad prinosa, kvalitet je to što nas izdvaja i što se ne dovodi u pitanje – naveo je dr Leposavić.
Izvoz zamrznutih malina u 2021. vredeo je 426 miliona dolara. Po rezultatima to voće je odmah iza kukuruza (557 miliona), a ispred pšenice (255 miliona dolara). Veliki uticaj na ovaj bilans imala je izuzetno dobra otkupna cena maline u prošloj sezoni.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.