Sportski klubovi – privilegovani poreski dužnici
Posle izjave ministra finansija Siniše Malog da košarkaški klubovi Crvena zvezda i Partizan duguju državi za porez skoro 750 miliona dinara, a fudbalski klubovi Zvezda i Partizan skoro 2,2 milijarde dinara, ponovo se u javnosti pokrenulo pitanje kako oni mogu da ne plaćaju dug, a obični građani moraju. Kako to da za zvučna imena uvek postoji opravdanje za kršenje zakona i niko nikad ne odgovara i zašto im uopšte Poreska uprava (PU) godinama toleriše ova dugovanja jer je tim novcem moglo da se sagradi još bolnica, vrtića… Da li to Poreska uprava radi na svoju ruku ili samo sluša naloge i mora da zažmuri dok joj se ne kaže drugačije? Koliko posle ovakvih vesti svi mi, poreski obveznici, treba da budemo odgovorni prema istoj toj Poreskoj upravi, jer zašto bi za sportske klubove u kojima se obrću milioni evra za transfere igrača, uz ogromnu pomoć države, plus sponzorstva, važila jedna pravila, a za ostale druga?
„Država je uložila više od 130 miliona evra u FK i KK Partizan i Zvezdu. Vi i dalje dugujete za poreze, i to ogromne sume novca, to dovoljno govori o njihovom stavu prema svojoj državi, ali mi smo tu da pomognemo, ali moramo da uvedemo više reda u poslovanje sportskih klubova”, zaključio je Mali.
Očigledno je da je Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, na koji se Poreska uprava stalno poziva, pisan po sistemu paukove mreže kroz koju veliki bumbari proleću, a sitne mušice se hvataju.
Upitani koliko dugo tolerišu dugove sportskih klubova Partizan i Crvena zvezda i zašto to čine po nečijem nalogu ili je Poreska uprava smatrala da su oni izvan zakona, u PU se pozivaju na Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, ističući da se svaki dokument, informacija, podatak ili druga činjenica o poreskom obvezniku do kojih se došlo u poreskom, prekršajnom, predistražnom ili sudskom postupku, smatraju i čuvaju kao tajni podatak. Poreska uprava Srbije utvrđuje, kontroliše i naplaćuje javne prihode i u vezi s tim preduzima sve zakonom propisane mere iz svoje nadležnosti. Istovremeno PU saglasno istom zakonu promptno započinje postupak redovne naplate obaveza kod svakog poreskog obveznika koji nije o dospelosti obaveze po osnovu javnih prihoda izmirio u celosti ili delimično dostavljanjem opomene, kojom se nalaže da dospeli iznos plati odmah. A najkasnije u roku od pet dana od dana prijema opomene, sa obračunatom kamatom od dana izdavanja opomene do dana uplate dospelog poreza, odnosno sporednih poreskih davanja.
Na pitanje da li su u konkretnom slučaju slali opomene, da li postoji neki dogovor o reprogramu, koliki je osnovni dug, a kolike kamate i na koji tačno porez se dugovi odnose, odgovaraju da oni preduzimaju sve mere obezbeđenja i naplate javnih prihoda prema svim poreskim dužnicima, te je tako poreski obveznik koji ispunjava uslove odlaganja plaćanja dugovanog poreza, dužan da pruži sredstvo obezbeđenja. Tvrde da se poreske obaveze naplaćuju redovno, i to s jasnim pokazateljima uspešnosti (jedan od pokazatelja je i naplata doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, odnosno prihodi samih Fondova za PIO, zdravstveno osiguranje itd.), upravo iz razloga postignutog moratorijuma nad poreskim obveznicima od 2015. godine (redovnim sprovođenjem mera redovne i prinudne naplate, kao i uspostavljanja mera obezbeđenja naplate poreskog duga).
„Međutim, ističemo da polazeći od drugih pozitivnih propisa, koji omogućavaju da se pravna lica osnivaju bez imovine (s minimalnim kapitalom od par stotina dinara), da ne postoji solidarna odgovornost osnivača za poreske obaveze, ove vrste poreskog duga imaju status spornih i dubioznih potraživanja, odnosno teže naplatih potraživanja. Ukoliko poreski obveznik nije platio porez u ostavljenom roku iz opomene, kao i ukoliko nije podneo zahtev za odlaganje plaćanja dugovanog poreza (reprogram) u istom roku, PU započinje postupak prinudne naplate iz svih raspoloživih predmeta prinudne naplate”, ističu u PU.
Istovremeno, na pitanje da li će i kada ovi sportski klubovi da plate dugove za porez, čime će pokriti te dugove i u kom roku i ko će ih izmiriti – svi mi poreski obveznici, iz Poreske uprave nema odgovora. Iako se proteklih dana u medijima moglo pročitati kako su veliki klubovi mnogo para izgubili tokom pandemije korone, što zbog toga što nije bilo prodaje ulaznica, ali i sponzorstava u meri na koju su oni navikli, ne smeju da zaborave da su ovi dugovi nastali pre deceniju i da korona nikako ne može biti razlog za to.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.