Turska osujetila napade pred posetu šefa diplomatije Izraela
Turske vlasti su pritvorile pet Iranaca osumnjičenih za planiranje napada na Izraelce uoči današnje posete ministra spoljnih poslova Izraela Jaira Lapida, javili su turski mediji.
Lapid je doputovao u Tursku da razgovara sa turskim kolegom Mevlutom Čavašogluom u vreme kada dve zemlje nastoje da poboljšaju odnose pogoršane zbog snažne podrške Turske Palestincima.
Očekivalo se da će Lapid i Čavašoglu razgovarati i o nedavnom upozorenju koje je Izrael uputio svojim građanima da izbegavaju putovanje u Tursku, a ako su već tamo da se odmah vrate, jer bi mogli biti meta iranskih napada.
Upozorenje je izazvalo gnev u Turskoj, čija ekonomija umnogome zavisi od turizma. Ankara je odgovorila saopštenjem da je Turska bezbedna zemlja.
Premijer Izraela Naftali Benet je posle toga rekao da je zahvaljujući zajedničkoj operaciji sa Turskom nedavno uhapšeno nekoliko osumnjičenih operativaca na turskom tlu.
List Hurijet izvestio je danas da su turske vlasti u sredu pritvorile pet iranskih državljana osumnjičenih za navodnu zaveru da ubiju izraelske građane u Istanbulu.
Policija je oduzela dva pištolja i dva prigušivača u potrazi po kućama i u hotelima u kojima su odseli osumnjičeni, navedeno je u izveštaju.
Lapid je doputovao u posetu Turskoj u vreme političke krize u Izraelu jer je Benetova krhka, samo godinu dana stara vlada, odlučila prošle nedelje da raspusti parlament, što vodi novim izborima na jesen.
Na osnovu dogovora o rotaciji premijera na čelu te vlade Lapid će u narednim danima postati v.d. predsednika vlade dok ne bude obrazovana nova vladajuća koalicija.
Takav razvoj događaja je produbio političku krizu u Izraelu gde je od 2019. godine održano četiri ciklusa izbora, na kojima nije bilo jasnog pobednika.
Izbori su umnogome bili referendum o sposobnosti bivšeg, dugogodišnjeg premijera Izraela Benjamina Netanjahua da vlada kada mu se sudi za korupciju.
On se nada povratku na vlast posle novih izbora, ali ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da će, kao i ranije, rezultat biti politički zastoj.
Turska, suočena s ekonomskim teškoćama pokušava, da okonča međunarodnu izolaciju normalizacijom odnosa sa nekoliko zemalja na Bliskom istoku, uključujući Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate i Saudijsku Arabiju.
Turska i Izrael su nekada bili bliski saveznici, ali su odnosi postali napati za vreme vladavine predsednika Redžepa Tajipa Erdogana koji oštro kritikuje izraelsku politiku prema Palestincima.
Ta zemlja je prihvatila islamski ekstremistički Hamas, što je izazvalo gnev Izraela.
Još 2010. godine dve zemlje su povukle svoje ambasadore pošto su izraelski komandosi upali na turski brod koji je nosio pomoć pojasu Gaze, palestinskoj teritoriji pod izraelsko-egipatskom blokadom od 2007, kada je Hamas silom preuzeo kontrolu nad njom. U sukobu koji je izbio poginulo je devet turskih aktivista.
Izrael se izvinio za njihovu smrt, ali su nastojanja da se dve zemlje u potpunosti pomire zaustavljena. Turska je ponovo povukla svog ambasadora iz Tel Aviva 2018. godine, kada su SAD priznale Jerusalim kao glavni grad Izraela. Ta zemlja je uzvratila recipročnom merom.
Od kako je predsednik Izraela postao Isak Hercog ponovo je počelo približavanje dve zemlje. Hercog je nekoliko puta razgovarao telefonom sa Erdoganom i posetio Tursku u martu, kao prvi izraelski predsednik koji je to uradio za 14. godina.
Čavašoglu je posetio Izrael u maju. Bila je to prva zvanična poseta jevrejskoj državi jednog turskog zvaničnika za 15 godina, navodi Tanjug.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.