Samit NATO u Madridu donosi nove strategije i veću vojnu pripravnost
MADRID – U Madridu počinje samit NATO, na kojem se očekuje da jedna od glavnih tema bude novi strateški koncept koji bi definisao Rusiju kao direktnu bezbednosnu opasnost za Alijansu. Samit, koji se završava 30. juna, biće održan u ključnom trenutku posle neuspeha u Avganistanu i unutrašnjih neslaganja tokom ere bivšeg predsednika Amerike Donalda Trampa koji je pretio da će povući Vašington iz NATO.
Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg, je ocenio da je Rusija „odustala od partnerstva i dijaloga” koji je NATO „godinama pokušavao da uspostavi”, a da je „brutalna invazija na Ukrajinu i otvoreno kršenje međunarodnog prava i poptpisanih sporazuma NATO i Rusije”, samo jedan od primera takvog ponašanja Moskve, prenosi Tanjug.
On je dodao da je potrebno sa Moskovom ostaviti „otvorene linije komunikacije” da bi se sprečili incidenti i kazao da se u budućnosti nada „nekoj vrsti zajedničkih napora u oblasti kontriole naoružanja” između Rusije i NATO.
Očekuje se da će NATO povećati broj vojnika u visokoj pripravnosti sa oko 40.000 na više od 300.000, a taj potez je deo nastojanja NATO da stvori novu strukturu snaga u okviru koje će nacionalne trupe biti u različitim nivoima pripravnosti.
Lideri NATO će na samitu pozvati turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da omogući Finskoj i Švedskoj, koje će biti prisutne na samitu, da se pridruže tom vojnom savezu. Stoltenberg je rekao da su se predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, predsednik Finske Sauli Ninisto i švedska premijerka Magdalena Anderson dogovorili da se sastanu na marginama samita.
„Naporno smo radili otkako su Finska i Švedska podnele zahtev za članstvo kako bismo osigurali da se što pre učlane u Alijansu”, kazao je Stoltenberg i dodao da neće davati obećanja, ali da se aktivno radi na tome da se obezbedi napredak jer su prijave Finske i Švedske za ulazak u NATO istorijske.
Lideri NATO se, takođe, nadaju da će biti postignut dogovor o pružanju veće vojne pomoći Ukrajini, poveća zajednička potrošnja za odbranu, učvrsti rešenost da se uhvate u koštac sa kineskim vojnim usponom i stave više vojnika u pripravnost za odbranu na Baltiku.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.