Intenzivna obuka specijalaca Vojske Srbije
Najspremniji vojnici, pripadnici elitnih specijalnih jedinica Vojske Srbije, prve dane leta proveli su, i provode, u izvođenju obuke u terenskim uslovima širom zemlje, uključujući planine, reke i jezera. Naravno, osim savladavanja prirodnih prepreka, planinskog terena i vodenih površina, uvežbavaju i izvođenje borbenih dejstava u takvom okruženju. Prema podacima koje je objavila Vojske Srbije, obučavali su se pripadnici 63. padobranske brigade, 72. brigade za specijalne operacije i „Kobri”.
Ipak, posebno je bila atraktivna obuka slavne padobranske jedinice iz Niša. Izvođeni su desanti, kako oni klasični padobranski tako i oni helikopterski – iskrcavanje na teren po sletanju ovih vazduhoplova. Takođe, obavljeno je i spuštanje tereta iz aviona padobranom, što je od ključne važnosti za ove specijalce koji, po svojoj osnovnoj nameni, prodiru u neprijateljsko okruženje, zauzimaju važne objekte i čekaju dolazak glavnih snaga. Zapravo, helikopterski desant je i najslavnija akcija u istoriji 63. padobranske brigade. Bilo je to u proleće ratne 1992. godine u Bosni i Hercegovini, prilikom sletanja u opkoljenu kasarnu u Čapljini i evakuacije ugroženih vojnika JNA. U novije vreme najpoznatiji helikopterski desant je onaj koji su, na samom početku rata u Ukrajini, izveli ruski padobranci koji su zauzeli aerodrom „Gostomelj” kod Kijeva.
„Vežbovne aktivnosti su sprovedene s ciljem provere spremnosti i osposobljenosti dela snaga Vojske Srbije za izvršenje napadnih dejstava na elemente borbenog rasporeda neprijatelja i snabdevanje jedinica iz vazduha”, objašnjeno je u saopštenju VS.
Istaknuto je da su rezultati vežbe pokazali da su padobranci osposobljeni za ove zadatke, kao i da je ovom prilikom dodatno unapređeno sadejstvo s pripadnicima Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane. Na objavljenim fotografijama, koje nisu snimljene u krupnom planu, vidi se da su ovom prilikom korišćeni transportni helikopteri tipa „Mi-17”.
Otprilike istovremeno njihove kolege iz, kako specijalci ističu, bratske 72. brigade za specijalne operacije, uvežbavali su, između ostalog, „savladavanje vertikalnih prepreka veranjem” i izvođenje dejstava pod vodom. Alpinistička obuka je rutinska stvar u ovoj legendarnoj jedinici koja je od svog osnivanja, pre tačno trideset godina, stacionirana u Pančevu. U okviru nje postoji 82. četa rečnih diverzanata, tim vrhunskih ronilaca obučenih za zarone u rekama, što je samo po sebi opasno zbog jake struje i skoro nikakve vidljivosti, a takođe i jezerima, gde se spuštaju i na velike dubine. Pripadnike „sedamdeset druge”, na lokaciji koja nije saopštena, obišao je general Milan Mojsilović, načelnik Generalštaba VS.
Pripadnici Odreda vojne policije specijalne namene „Kobre”, zaduženi pre svega za ličnu bezbednost najviših zvaničnika u sistemu odbrane, uključujući i vrhovnog komandanta predsednika Srbije, zbog svoje vežbe nisu otišli iz Beograda, gde su stacionirani u unutrašnjost, ali su je izveli u sklopu priprema za baš veliki put. Naime, ovi telohranitelji su odela zamenili maskirnim uniformama i na ušću Save u Dunav, na komandnom brodu Rečne flotile „Kozara”, obučavali su se za odlazak u misiju Evropske unije „Atalanta”, zaštitu brodova od napada pirata uz obale Somalije, na Indijskom okeanu i u Adenskom zalivu. Dvanaest pripadnika „Kobri” činiće autonomni tim za zaštitu brodova, biće ukrcani na jedan od njih koji u organizaciji Ujedinjenih nacija prevozi hranu za ugroženo stanovništvo Roga Afrike.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.