Više od porodičnih veza američkog ambasadora s Poljskom
Specijalno za „Politiku”
Varšava – Diplomatska misija Marka Bžežinjskog, novog ambasadora SAD u Poljskoj, po strateškom značaju za bilateralne odnose dve zemlje poredi se s nekadašnjom delatnošću njegovog oca Zbignjeva Bžežinjskog. Smatra se da je ovaj nekadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Džimija Kartera imao ključnu ulogu u kreiranju antisovjetske strategije koja je dovela do američke pobede u „hladnom ratu”. Zbignjev Bžežinjski je inicirao dolazak Kartera u zvaničnu posetu Poljskoj (1977) i tajni sastanak sa čuvenim kardinalom i primasom Stefanom Višinjskim, simbolom poljskog antikomunizma. Zbignjev Bžežinjski je, nakon izbora Karola Vojtile za papu sledeće godine, obavestio Kartera da se radi o „čoveku duboke vere, snažnog karaktera sa ekspanzivnom političkom vizijom”, čime je suštinski započet detant Vatikana i Vašingtona usmeren ka slabljenju SSSR-a. Mark Bžežinjski, koji je zbog svog porekla od velike većine Poljaka dočekan sa simpatijama, umeo je da podseti i na ulogu svog oca u obezbeđivanju finansijske pomoći sindikatu „Solidarnost” diplomatskim kanalima u jeku demonstracija početkom osamdesetih godina prošlog veka.
Veze novog američkog ambasadora s Poljskom svakako prevazilaze okvire porodičnih veza i porekla. Pre 30 godina Mark Bžežinjski je kao dobitnik Fulbrajtove stipendije boravio u Poljskoj, gde je na pravno-istorijskim osnovama istraživao razvoj poljskog ustavnog sistema krajem 18. veka. Ovom iskusnom diplomati i bliskom saradniku američkog predsednika Bajdena široko znanje o novijoj poljskoj istoriji od velike je pomoći za diplomatsko uobličavanje političkih poruka, usmerenih ka snaženju američko-poljskih veza. U danima proslave američkog Dana nezavisnosti Bžežinjski je istakao da su se „Poljska i SAD već 200 godina borile za ideale pravde i demokratije”, podsećajući na značaj poljskih revolucionara u američkom ratu za nezavisnost. Na liniji istorijskih paralela i javno proklamovanih stavova poljske vladajuće desnice Bžežinjski ističe da je i za američki državni vrh „ovo ekvivalentno ratu iz 1939. godine” i da je Poljska dorasla svojoj ulozi zaštitnice Ukrajine kroz humanitarnu pomoć.
Za četiri meseca svog mandata američki ambasador bio je vrlo aktivan u različitim privrednim, političkim i društvenim forumima u Poljskoj. Dočekan sa izvesnom skepsom od strane vladajuće partije Pravo i pravda usled zalaganja za slobodu medija, prava LGBT zajednice i građanske slobode, Bžežinjski je, ipak, vrlo brzo ostvario bliske odnose s poljskim predsednikom Andžejom Dudom, koga često ističe kao značajnog političara za razvoj poljsko-američkog partnerstva. Sa svojim poljskim sagovornicima iz političkih i medijskih krugova Bžežinjski uglavnom razgovara jezikom konkretnih predloga, planova i činjenica. Izjave po kojima su „odnosi dve zemlje bolji nego ikada ranije” Bžežinjski argumentuje podacima o prisustvu više od 10.000 američkih vojnika u Poljskoj, kao i značajnim poslovima američkih strateških firmi u oblasti vojne industrije („Lokid-Martin”, „Prat i Vitni”, „Kolins”) u Milecu, Žešovu i Vroclavu za proizvodnju aviona F-16 i F-35. Američka strana je pozitivno odgovorila na zahtev za izgradnju velikog skladišta oružja (tenkovi, avioni, artiljerija) i municije u centralnoj Poljskoj, što se ocenjuje kao najveći infrastrukturni posao pod kontrolom NATO-a u poslednjih 30 godina. Međutim, američki ambasador podseća poljske medije da će kupovina strateškog američkog oružja (tenkovi „abrams”, avioni F-35 i „himars” artiljerija) sa servisiranjem i kompletnim planom obuke biti značajniji trošak za vojni budžet Poljske (skoro 10 milijardi dolara).
Bžežinjski je podsetio na nova ulaganja američkih kompanija u Poljsku u oblasti internet komunikacija i softvera (ulaganje „Gugla” od 700 miliona dolara) i najavio nove investicije u oblasti visoke tehnologije, s obzirom na to da „Jutjub” želi da u Poljskoj napravi svoj veliki informacioni centar. Očekuje se i značajnije ulaganje u poljsku filmsku industriju kao i u nekoliko stotina novih prodajnih mesta „Mekdonaldsa”. Kao i u svom prethodnom mandatu u Švedskoj, Bžežinjski nastavlja sa značajnijim posredovanjem u korist američke privrede.
Ipak, ključna tema za razvoj ekonomskih odnosa dve države biće energetska bezbednost, što je istaknuto u martu ove godine na sastanku dva predsednika, Dude i Bajdena, u Varšavi. Poljska strategija o diverzifikaciji energetskog snabdevanja i prestanku uvoza ruskog uglja, gasa i nafte podudara se sa američkim planovima o investiranju u nuklearne elektrane širom Evrope. Obe strane, pored toga, ostaju otvorene za projekte u vezi s proširivanjem gasnih kapaciteta u Poljskoj, kao i obnovljivih izvora energije.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.