Crna Gora ćuti o diskriminaciji srpskog naroda
Od našeg dopisnika - Podgorica – Da skoro sve nevladine organizacije u fokusu imaju samo finansijski profitabilna pitanja sa stotinama hiljada evra na svojim žiro računima, svedoči i potpuno ignorisanje statusa srpskog naroda u Crnoj Gori, posebno diskriminacije pisma i jezika. Nakon što je Srpski nacionalni savet zatražio od zaštitnika ljudskih prava i sloboda Siniše Bjekovića da sprovede ispitni postupak i utvrdi da li je u slučaju obeležavanja toponima na deonici auto-puta od Podgorice do Mateševa došlo do diskriminacije i kršenja ravnopravnosti ćiriličnog pisma, izostala je bilo kakva reakcija NVO organizacija koje se predano bore za ljudska prava, ali i političkih srpskih partija.
„Nastavlja se brutalna diskriminacija srpskog naroda u Crnoj Gori. Ni pobeda na parlamentarnim izborima u tim odnosima nije ništa promenila. Ne urušava se samo jezički identitet srpskog naroda i ne zapostavlja se samo Ustavom zagarantovana ravnopravnost ćiriličnog i latiničnog pisma već srpski narod u Crnoj Gori, u dugom nizu godina, trpi poniženje u svim oblastima društvenog i građanskog života”, kaže za „Politiku” Momčilo Vuksanović, predsednik Srpskog nacionalnog saveta.
Podseća da je ovaj savet uputio zahtev Bjekoviću za sprovođenje ispitnog postupka zbog kršenja člana 8 i člana 13 Ustava Crne Gore, u kojima se eksplicitno navodi zabrana diskriminacije po bilo kom osnovu i gde postoji precizna određenost da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni.
„Za položaj srpskog naroda nije kriva isključivo odnarođena vlast već značajnu odgovornost imaju i međusobno suprotstavljene političke srpske stranke, koje znatno više energije troše na međusobnim osporavanjima nego na rešavanju vitalnih problema srpskog naroda u Crnoj Gori”, ocenjuje Vuksanović.
On ističe da se narod litijama izborio za ravnopravan tretman sa ostalim nacionalnim zajednicama, kao i da je litijama srušen odnarođeni i antipravoslavni režim u Crnoj Gori.
„Polako, ali sigurno prosipa se ona neverovatna zajednička energija pokazana na litijama i ponovo se vraćamo na staru matricu uzurpacije prava većine koja je i danas na sceni u Crnoj Gori”, kaže Vuksanović.
Vuksanović nam kaže da Srbi moraju da na političkoj i kulturnoj sceni deluju saborno, jer im drugog puta nema.
„Ukoliko se ne okupe oko ideje da se zajedno izbore za ravnopravan status sa ostalim nacionalnim zajednicama, nama Srbima preti institucionalni progon iz Crne Gore. Srpske političke partije moraju da shvate da zaštita pisma, jezika, vere pravoslavne, nedopustivo teškog materijalnog statusa, sve više izgladnelog naroda, ne trpi odlaganje jedinstvenog fronta za izlazak i takovog institucionalnog projekta unižavanja i obespravljivanja Srba u Crnoj Gori”, reči su Vuksanovića.
Nemali broj srpskih intelektualaca u Crnoj Gori sve glasnije priča da se više ne sme ići u propast njihovog naroda zarad bilo čijeg liderstva ili poslaničkih koverti, već da je sudbina identiteta tog naroda ispred svih i svega što nije u njegovom interesu. Najavljuju da započinju razgovore o potrebi organizovanja, novog političkog srpskog talasa, koji će predvoditi obrazovani, ugledni i politički nekompromitovani pravoslavci.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.