Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kapor: Nafte će biti, pitanje da li ćemo moći i da je prerađujemo

(EPA/ANTON CHALAKOV)

Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor rekao je danas da Srbiji od 1. novembra, kada bude stupio na snagu šesti paket sankcija EU Rusiji, ne preti opasnost zbog zabrane uvoza ruske nafte, nego od eventualne zabrane da se ona prerađuje u ruskoj rafineriji u Pančevu. „Mi uvozimo tu tešku naftu, tako da možemo da uvozimo sa Bliskog istoka, iz Iraka, kao što smo već uvozili, tako da ne vidim da tu može da bude problema da uvozimo neku drugu naftu osim ruske. Problem može da bude to što je NIS u većinskom ruskom vlasništvu, pa da EU zabrani prenos nafte u većinski rusku rafineriju, ali se nadam da do toga neće doći”, rekao je Kapor Tanjugu.

Upitan da li ćemo moći da obezbedimo dovoljne količine električne energije, zbog niskog vodostaja Dunava i sve viših uvoznih cena struje na evropskom tržištu, odgovorio je pozitivno, ali i dodao da je pitanje koliko ćemo to da platimo.

„Uvozimo dosta zbog neadekvatne brige za EPS, tako da moramo da uvozimo i moramo da nađemo novac da to platimo, a platićemo zaduživanjem. Kamatne stope su i dalje relativno niske, ali one se podižu, tako da će biti problema što se toga tiče”, ocenio je Kapor.

Zaključio je da ćemo morati da uvozimo električnu energiju, bez obzira na cenu koja će morati da se plati za to, zbog pogrešnih odluka iz prošlosti i zbog toga što nemamo dovoljno sopstvenih energenata.

„Mi proizvodimo preko 50 odsto struje iz termoelektrana, a ugalj iz Bugarske može znatno da utiče na to. Mi ćemo taj ugalj iz Bugarske nekako da dovučemo, ali je pitanje cene. Šta je tu je, mi ćemo to morati da uradimo”, smatra Kapor.

Kaže kako ostaje da gledamo u nebo i nadamo se da će kiše podići vodostaje, da bi mrki ugalj neophodan našim termoelektranama bio dopremljen baržama uz niže troškove.

Kapor apeluje da se više ulaže u biomasu kao sopstveni izvor energije, gde imamo komparativne prednosti u odnosu na EU. „Drugim rečima, možemo iz nje da proizvodimo energiju više od drugih i da je izvozimo. Postoje primeri u nekim drugim zemljama poput Poljske, gde radi jedno veliko postrojenje na bio masu. Mi imamo tehnologiju, imamo znanje, Vojvodina je posebno bogata biomasom, tako da bih ja voleo da tu napravimo jednu elektranu na biomasu. Imamo pozitivan primer u Priboju koji se greje na biomasu”, naveo je Kapor. Na pitanje zašto na domaćem tržištu nema dovoljno peleta, Kapor je rekao da se takve stvari dešavaju kada država hoće da kontroliše cenu nekog proizvoda, pa se stvori sivo tržište.

„Proizvođač 'Srbijašume' kaže da su isporučili dovoljne količine peleta na tržište, distributeri kažu da nema dovoljno peleta na tržištu i da to nije istina, a s druge strane imamo srpski pelet čak na tržištu Slovenije”, naveo je Kapor. Naglasio je da ne želi da špekuliše s tim šta se dogodilo, jer nema dovoljno informacija u javnosti o tome, ali je ocenio da se to dešava uvek kada se država meša u tržište i stvori poremećaj na njemu.

„Ja ne kažem da država to ne treba da uradi, ali znate kako, ljudi su uložili u neka postrojenja za biomasu da bi dobili neki profit, a sada država pokušava da to otme zbog pogrešne energetske poltike”, smatra Kapor.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dusan1
Nafte verovatno ima i u pomoravlju ali nema ko da kopa a ima mnogih koji bi iz raznih razloga bili protiv ! A što se tiče peleta i ćumura za roštil iz Srbije , jednom smo ga uvezli i nikad više ! Naime 'intelgentnim Srbima' je palo na pamet da ih pokvase da bi dobili na težini pa je sve moralo ponovo da se suši i pakuje ! Naravno samo ono što se već nije raspalo od vlage .
Perverzni traktorista
E sada mi je malo laknulo . Do skoro nisu ni znali da im je jeftinije da piju pivo ispred prodavnice pa se naučiše . Za više saveta te tematike preporučujem svakom Austrijancu da Mileta Tranziciju zaprate na drustvenim mrežama .
Perverzni traktorista
Da ne znam da je genijalac Momo Kapor već dugo na nekom boljem mestu čitajući naslov pomislih da je opet neka njegova šala i pošalica .
Jelena
Posto nam eu ponovo snakcijama unistava zivot, sve troskove privrede zbog ovih nelegalnih zabrana treba transparentno obracunati i jasno im staviti do znanja da trazimo kompletnu naknadu stete koju nam nanose, ukljucujuci i za genocid tokom proslog veka.
Боривоје Банковић
Захвалити се доброј ЕУ на пажњи и наставити сарадњу са целим светом. Може и са њима ако неће да нам праве проблеме. А нафта не мора да буде руска. Има је и у Ирану и у Венецуели.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.