Region kao jedinstvena turistička destinacija
„Vinska vizija Otvorenog Balkana” prvi je događaj koji u savršenom svetlu i na inovativan način brendira naš region. Ovaj festival ukusa i mirisa promoviše ne samo vina ovog podneblja, već i gastronomsku ponudu, ali i tradiciju i pozitivni duh naših kultura. Upravo održan Samit lidera „Otvorenog Balkana”, brojni sporazumi koji su potpisani, dodatno su potvrdili da je ovaj sajam samo početak konkretne realizacije ove inicijative, izjavila je za „Politiku” Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija.
Ona je posebno istakla trilateralni dokument potpisan sa ministrom ekonomije Severne Makedonije Krešnikom Bektešijem i ministarkom životne sredine i turizma Albanije Mirelom Kumbaro Furdži. To je, kako objašnjava, potvrdilo rešenost Srbije da intenzivira saradnju povodom promocije turističkih potencijala i poveže zajedničke planove i vizije.
– Potpisali smo zajedničku ministarsku izjavu o saradnji u vezi sa razvijanjem projekta „Vinski putevi Otvorenog Balkana”. Projektom se definišu vinski putevi tri zemlje, izdvojene vinarije koje se ne nalaze na vinskim putevima, kao i saobraćajna turistička signalizacija i digitalna platforma koja će sadržati podatke o geolokaciji i druge važne informacije. Potencijali ’Otvorenog Balkana’ su upravo u ovakvim inicijativama, pri čemu ekonomska saradnja i turizam čine vezivno tkivo koje će nas držati zajedno. Nastavićemo da analiziramo mogućnosti za definisanje zajedničke turističke ponude primerene tražnji, a tu mislim i na planinski, banjski, etno turizam – kaže Matićeva.
Ona dodaje da je plan i podizanje konkurentnosti putem nastupa na trećim tržištima, i uz saradnju sa Svetskom turističkom organizacijom i drugim međunarodnim turističkim organizacijama. Svakako, ističe, sve što je do sada postignuto ohrabruje da ćemo u bliskoj budućnosti ostvariti mnogo više.
Tatjana Matić: "Plan je da se, u saradnji sa međunarodnim institucijama i STO dođe do određenih sredstava kako bi se pružila podrška malim proizvođačima vina i porodičnim vinarijama, za unapređenje njihovog poslovanja"
Na pitanje da li je sada već poznato kako će ta saradnja konkretno izgledati, objašnjava da ovaj dokument označava početak saradnje odnosno zajedničkog razvoja pomenutog projekta, opisuje ga i definiše vinske puteve tri zemlje – vinske oaze, odnosno, izdvojene vinarije koje se ne nalaze na vinskim putevima i definiše smernice njegove praktične realizacije.
Inače kako se čulo posle potpisivanja ovog dokumenta, plan je da sve tri zemlje dodatno rade na promociji, izgradnji infrastrukture, digitalizaciji i dodatnim podsticajima u domenu vinske industrije u regionu. Projekat je nastavak saradnje, pošto je u junu na Samitu zemalja OB potpisan Memorandum o saradnji u oblasti turizma.
Sajam vina, turizma i hrane u Beogradu je izazvao ogromnu pažnju i u tom smislu je plan da se razvije jedna platforma koja će u saradnji sa privredom i institucijama raditi na povezivanju nacionalnih projekata koji već imaju mapu vinarija i vinskih puteva. Deo digitalne platforme trebalo bi da budu i drugi važni proizvođači vina, ali i institucije koje se bave izučavanjem vina i sve ostalo što bi moglo da dodatno unapredi ovu oblast, navela je ministarka.
Plan je, kako je rekla, da se, u saradnji sa međunarodnim institucijama i sa Svetskom turističkom organizacijom, dođe do određenih sredstava kako bi se pružila podrška, kroz grantove i bespovratna sredstva, malim proizvođačima vina i porodičnim vinarijama, za unapređenje njihovog poslovanja.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.