Amerika upozorava na korupciju u BiH
Sarajevo – Po svim relevantnim istraživanjima, BiH je jedna od zemalja sa najvišim nivoom korupcije u Evropi. Stručnjaci kažu da je to zemlja u kojoj se korupcija ukorenila i postala način života. Kritike u tom smislu idu, prvenstveno, na račun pravosudnih institucija koje se ne bave previše ovom problematikom, ili se bave na način da procesuiraju „sitne slučajeve”, a velike afere u koje su upleteni visokopozicionirani političari ostaju, uglavnom, bez epiloga.
Ovih dana je i američki ambasador u BiH Majkl Marfi, pozivajući se na podatke sadržane u najnovijem Indeksu efikasnosti pravosuđa BiH za prošlu godinu (istraživanje koje provode SAD u partnerstvu sa Visokim sudskim i tužilačkim savetom BiH – VSTS), upozorio da je „poverenje građana u sposobnost pravosudnog sistema BiH da se bori protiv korupcije na najnižem nivou do sada”. Pravosuđe, kaže on, „mora procesuirati korumpirane aktere”, a pre nego što to bude u stanju učiniti „mora pomesti pred svojim vratima”.
„Neki tužioci i sudije čak priznaju kako su oni deo problema, veruju da je njihova profesija vrlo podložna podmićivanju i vide sistem kao kompromitovan političkim uticajem i korupcijom”, naveo je, između ostalog, Marfi u svom blogu, objavljenom na zvaničnoj stranici ambasade SAD, uz napomenu da „stabilnost u BiH zahteva poverenje javnosti u institucije zadužene za provođenje njenih zakona, posebno u pravosudne institucije”.
Pravni savetnik srpskog člana Predsedništva BiH i bivši predsednik VSTS-a BiH Milan Tegeltija kaže da je najnovije istraživanje pokazalo da su rezultati rada pravosuđa u BiH u prošloj i ovoj godini „najgori od početka merenja indeksa”, te da u tom smislu zabrinjava i percepcija samih nosilaca pravosudnih funkcija. I što je najgore, upozorava on, trend je da će i od ovog lošeg biti još lošije.
„Ako se novi podaci uporede sa onima od pre dve, tri, četiri ili pet godina unazad, primetno je da je nivo na kojem je pravosuđe bilo tih godina, a koje je žestoko kritikovano, već danas nedostižan san. Ali, to nije više tema u političkom Sarajevu, njom se ne bave ni tamošnji mediji, a ni politika, jer je cilj postignut – SDA i političko Sarajevo ovladali su pravosuđem BiH i sad je potpuno jasno da im nikada i nije bio cilj nezavisno i efikasno pravosuđe, nego samo kontrola nad njim”, rekao je Tegeltija za „Politiku”.
Spas za izlazak iz tog, kako kaže „živog blata” u koje pravosuđe BiH tone sve dublje i dublje, on vidi u poduzimanju pet koraka koji su „preduslov za bilo kakve mere na kolektivnom i individualnom nivou, da bi pravosuđe uopšte imalo šansu da koliko toliko ostvaruje svoju ulogu”. Neophodno je, smatra Tegeltija, izmestiti pravosudne institucije BiH iz Sarajeva, uvesti podeljene nadležnosti i odgovornosti Ministarstva pravde i VSTS-a, institucionalno povezati kriminalističku policiju i tužilaštva, izmeniti procesne i materijalne zakone i uvesti duplu kontrolu integriteta nosilaca pravosudnih funkcija.
Predsednik Foruma građana „Tuzla” i bivši sudija, tužilac i advokat Vehid Šehić smatra da reforma pravosuđa iz 2003. godine nije „dala očekivane rezultate” i da je potrebna nova s kojom bi uporedo išla i reforma agencija koje blisko sarađuju sa sudom i tužilaštvom (OBA, SIPA i policija). Treba, kaže on, izvršiti i reizbor svih sudija i tužilaca u BiH jer među njima ima i „onih koji narušavaju ugled pravosudnih institucija”.
U izjavi za naš list Šehić ističe da razume građane koji imaju veliki stepen nepoverenja prema pravosudnim institucijama, naprosto iz razloga što su do sada, bezmalo, „svi predmeti visoke korupcije, to jest osetljivi predmeti kojim su bile obuhvaćene značajne političke ličnosti, završili oslobađajućim odlukama, odustajanjem tužioca ili zastarom”. Nema, napominje on, korupcije i kriminala „bez aktivnog učešća dela političara” i prognozira da će biti tako sve dotle dok „određene institucije budu zarobljene od strane politike”.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.