Evropa kupuje sveće i uči da cepa drva
Evropa „ne mora da brine” dok je Aleksandra Lukašenka, koji je, odlučivši da ne stoji po strani i pusti Evropu da umre od hladnoće, zasukao rukave i sa biznismenom Sergejom Teterinom na seoskom imanju prionuo na cepanje drva.
„Hajde, drugar. Pomozimo našoj braći, a oni će nam možda pružiti ruku i uzvratiti pomoć jednog dana. Moramo obezbediti da poljskom predsedniku i premijeru bude toplo. Možda će se tada pribrati naše komšije.” Ova podrugljiva poruka u videu koji je na društvenim mrežama objavio beloruski predsednik možda bi i nasmejala Evropljane pre nekoliko meseci, kada su se još najave o merama štednje doživljavale groteskno. Sada nikome nije smešan ni Lukašenkov skeč, ni mere koje širom Evrope kažu: „Isključite svetla, izvadite punjače iz utičnica, promenite sijalice, kupajte se hladnom vodom.” Svestan toga, nemački kancelar Olaf Šolc poručuje da niko neće biti prepušten sam sebi, prevashodno zahvaljujući merama koje će produžiti životni vek dve nuklearne elektrane i paketu pomoći građanima. Ali Nemci su zabrinuti dok gledaju svoje račune i ugašenu uličnu rasvetu. Cena pretplate za potrošnju gasa za grejanje i toplu vodu, koju pritom moraju sada da štede, pre osam meseci bila je 100 evra. Povišena je na 180 pre dva meseca, a sada na 300 evra svakog meseca tokom godine. Hodnici i hale u javnim zgradama više neće biti zagrevani, a prostorije maksimalno mogu biti zagrejane do 19 stepeni i niže ako se u njima obavljaju fizički poslovi. Biće isključeni bojleri za umivaonike. Estetsko osvetljenje spomenika i zgrada, poput muzeja i zgrada gradske skupštine, sada je prošlost. Svetleće reklame i one u izlozima prodavnica biće isključene od 22 časa do šest sati ujutro. Izuzetak su samo ako su neophodne zbog bezbednosti u saobraćaju, recimo na autobuskim stanicama. Predviđena je i obavezna kontrola sistema grejanja jednom godišnje, što znači da sistemi koji troše previše gasa moraju biti zamenjeni.
Slične mere primenjuju se širom EU dok političari narod ohrabruju ponavljajući da Kremlj želi da ih uceni i oslabi i da oni ne mogu da gledaju kako u Ukrajini ginu ljudi jer je to rat i protiv zapadnog modela življenja. Da više nema povratka jer Rusija nije pouzdan partner, poručuje i austrijska ministarka energetike i životne sredine Leonor Gevesler, dok u uvijenoj formi poručuje građanima da se kupaju hladnom vodom i nose debele čarape. Ona je predstavila kampanju štednje „Misija 11”, koja predviđa „malu” promenu ponašanja kako bi svako domaćinstvo uštedelo 11 odsto energije. Austrijanci, recimo, ne bi trebalo više da se kupaju u kadama, već da se tuširaju hladnom vodom ili „brzo” toplom. Što se javnih ustanova tiče, u kojima se osvetljenje gasi od 22 časa, grejanje će zimi biti ograničeno na 19 stepeni, sa izuzetkom škola, vrtića, bolnica i staračkih domova. Vlada preporučuje vozačima da auto-putevima ne voze brže od 100 kilometara na čas ili još bolje, da koriste javni prevoz i bicikl. Dalje se savetuje građanima da se organizuju u komšiluku i voze zajedno u jednom automobilu. Terase restorana i kafića zimi treba da ukinu grejalice koje se koriste zbog pušača i tokom pandemije virusa korona zarad boravka na otvorenom.
Italija planira da skrati grejnu sezonu koja bi počinjala sedam dana kasnije i završavala se sedam dana ranije, a tokom dana trajaće sat kraće. Temperature u prostorijama biće za dva stepena niže. Predviđeno je isključenje javne rasvete. Firme bi trebalo da postave fluorescentne sijalice i primene nove tehnologije koje poboljšavaju energetske performanse. Kazne za one koji krše mere biće i do 3.000 evra. Francuska, koja je u nešto boljoj poziciji kada je reč o snabdevanju električnom energijom, ne očekuje da tokom zime dođe do potpunog isključenja struje, ali računa na ograničenja, tačnije povremena prinudna isključenja u vreme najveće potrošnje. Od ponoći je zabranjena upotreba svetlećih reklama. Francuzima koji imaju prodavnice i butike naloženo je da, kada uključe klimu, moraju da zatvore vrata i smanje upotrebu neonske rasvete. Vlasnici radnji koji uključe grejanje, a otvore vrata, biće kažnjeni sa 750 evra. Kaznenu politiku za one koji ne budu poštovali mere štednje primenjivaće i Švajcarska, koja osim novčanih, preti i zatvorom do tri godine. Njihova nova pravila umnogome prate ona koja se primenjuju u ostalim članicama unije, a pride su zabranili upotrebu grejalica i zagrevanje sauna i bazena.
Oslobađanje od stiska ruskog energenta košta i ove mere neće biti dovoljne. Švajcarci neće biti jedini koji će savetovati građane da se opskrbe svećama za svaki slučaj, a reklo bi se da će mnogi, poput Lukašenka, učiti da cepaju drva.
Подели ову вест












Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.