Utorak, 29.11.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srbija - Švedska 4:1, het-trik Mitrovića i fantastična asistencija Vlahovića, Lukić „pocepao“ mrežu

EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Fudbalska reprezentacija Srbije pobedila je Švedsku 4:1 u meču 5. kola Lige nacija.

Norveška je prethodno poražena u Ljubljani velikim preokretom Slovenije i iako je lider Grupe 4 Divizije B, Piksijevi Orlovi će u meču sa Norvežanima u Oslu  27. septembra direktno odlučivati o konačnom plasmanu u grupi, a Srbiji je za prvo mesto neophodna pobeda protiv Halanda i družine sa severa Evrope.

Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi odlučio se za sastav sa dva napadača, pa su utakmicu u tandemu počeli Dušan Vlahović i Aleksandar Mitrović, iza kojih je bio kapiten Dušan Tadić

Srbija: V. Milinković-Savić - Mašović, S. Mitrović, Babić - Živković, S. Milinković-Savić, Lukić, Kostić - Tadić - Vlahović, A. Mitrović.

Švedska: Olsen - Lindelof, Hlen, Sundgren - Augustinson, Kajuste, Svanberg, Kleson - Kuluševski, Gjukereš, Forsberg.

Srbija je počela meč napadački i imala prvu ozbiljnu priliku u 14. minutu kada je Tadić centrirao sa leve strane, a u šesnaestercu se našao Živković koji je promašio šut iskosa sa šest metara.

Međutim, već u sledećem napadu, Švedska iz svoje prve prilike uspeva da postigne gol. Kuluševski je proigrato Klasona, koji je potom lobovao Vanju Milinković-Savića.

Aleksandar Mitrović je uzvratio u 18. minutu i Srbije je ekspresno anulirala prednost Švedske. Živković je centrirao sa desne strane i našao Mitrovića na drugoj stativi koji se zagradio u skoku i poslao loptu glavom u dalji ugao golmana Olsena.

Vlahović je imao dobru priliku u 22. minutu kada je naleteo na centaršut na drugoj stativi, ali nije uspeo da zahvati loptu kako je želeo te je ona završila iza gola.

Andrija Živković dobija žuti karton u 24. minutu.

Nova sjajna prilika za sprskog napadača ukazala se već u 32. minutu. Vlahović je tukao levom nogom sa pet metar iskosa s leve strane, ali je Olsen odbranio. Lopta se odbila do Vlahovića, a on je iskosa dodao Tadiću koji je pokušao kolenom iz peterca, ali je udarac bio preslab i golman Švedske je lako uhvatio loptu.

Aleksandar Mitrović je režirao potpuni preokret golom u nadoknadi vremena prbog dela susreta. Tadić je izveo korner pred sam kraj prvog poluvremena i pronašao Mitrovića koji fantastičnim skokom i udarcem glavom daje gol i donopsi prednost Srbiji.

Dušan Vlahović u 50. minutu, fantastičnim dodavanjem kroz odbranu Švedske, proigrava Mitrovića koji postiže svoj het-trik. Posle provere u VAR sobi, utvrđeno je da Mitrović ipak nije bio u ofsajdu. Srbija vodi 3:1.

Nastavila je Srbija sa ofanzivnom igrom i to je donelo novu promenu na semaforu u 70. minutu kada je Saša Lukić sjajnim udarcem „pocepao“ mrežu Švedske i povećao prednost Srbije na 4:1.

Fantastični Aleksandar Mitrović napustio je teren u 72. minutu, a umesto njega u igru je ušao Uroš Račić, fudbaler Brage.

Napadač Fiorentine Jović upisao je i 27. meč za nacionalni tim, zamenio je Dušana Vlahovića u 89. minutu.

Srbija je i pored ubedljivog vođstva nastavila sa napadačkom igrom do kraja samog meča, lai većih prilika nije bilo, pa je meč mirno priveden kraju i završen rezultatom 4:1.