Vršački centar nije video dete kao žrtvu porodičnog nasilja
Novi Sad – Dvogodišnje dete koje je otac udavio u Vršcu a onda se istog dana i ubio 4. oktobra, nije prethodno bilo tretirano kao žrtva porodičnog nasilja i nije mu pružena odgovarajuća socijalna zaštita. Takva zaštita bila je merama ovog centra usmerena samo na majku koja je godinama trpela porodično nasilje od supruga. To što i detetu nije pružena odgovarajuća socijalna zaštita, najveći je propust koji su nakon tragedije pronašli pokrajinski socijalni inspektori u svom nadzoru vršačkog Centra za socijalni rad, obavljenom od 5. do 7. oktobra.
Iz tog ugla, zakazale su sve institucije – od policije, tužilaštva i suda do socijalnih radnika, među kojima nije bilo koordinacije oko slučaja ove porodice, u kojoj je ovaj muškarac samo nekoliko dana pre tragedije, 27. septembra, zbog porodičnog nasilja osuđen pred Osnovnim sudom u Vršcu uslovnom kaznom zatvora na godinu dana, uz meru obaveznog psihijatrijskog lečenja na slobodi. On je prethodno već imao, prema presudi od 3. juna, zabrane približavanja žrtvi na manje od 300 metara, njenog uznemiravanja i kontakta sa njom.
„Nažalost, Centar za socijalni rad Vršac u toku svog stručnog postupka nije utvrdio da je bezbednost deteta ugrožena. Nije imao elemenata, odnosno dokaznih sredstava”, kazao je pokrajinski sekretar za socijalna pitanja Predrag Vuletić juče na konferenciji za novinare u pokrajinskoj vladi. On je istakao, tokom hronološkog predstavljanja inspekcijskog nadzora, da dete nije bilo tretirano kao žrtva jer se Centar oslanjao na izjavu majke da ono nije bilo prisutno tokom nasilja nad njom, niti da je otac bio nasilan prema detetu.
„Izostala je blagovremena i adekvatna razmena informacija na grupi za koordinaciju i saradnju o navedenom slučaju između svih institucija uključenih u proces zaštite, a posebno u vezi sa tokom krivičnog postupka i radnjama koje su preduzimane. Centar nije obavešten niti se informisao o toku krivičnog postupka kao ni postupku veštačenja u vezi sa zdravstvenim stanjem počinioca”, dodao je.
Dete se uvek, svakako, mora uzeti u obzir i kao potencijalna žrtva porodičnog nasilja, napomenuo je sekretar ukazujući i na to da je ovo pitanje regulisano i po opštem protokolu o porodičnom nasilju iz 2013. godine, kao i nalogom resornog ministarstva iz 2019. Rizik od ponovnog nasilja u porodici raste, kako je ukazao, nakon pokretanja sudskih postupaka, tako da se i socijalna zaštita mora pojačati.
Međutim, smatra da treba podići i kapacitete institucija. U Vršcu je ove godine, kako je predočeno novinarima, bilo 79 prijava porodičnog nasilja, a tamošnji centar ima osam radnika za sva javna ovlašćenja. Prošle godine, u ovom mestu bile su 173 takve prijave. U celoj Vojvodini sa devet inspektora ima 42 centra sa 528 radnika, dok je broj korisnika tih ustanova 199.494, tokom prošle godine.
Nakon što nadzor bude kompletno završen, treba da budu pokrenuta pitanja odgovornosti, ali ostaje da se vidi, kako je naveo, da li će to biti kroz prekršajni ili krivični postupak ka vršačkom centru, stručnom timu u kojem su voditelj slučaja, pravnik, supervizor. Odgovarajući na pitanja novinara, kazao je da bi on podneo ostavku, da se nalazi na mestu direktorke vršačkog Centra za socijalni rad.
„U najmanju ruku, biće inicijativa prema osnivaču, jedinici lokalne samouprave, za smenu direktorke, pa ćemo tačno da vidimo da li ćemo ići na krivične ili prekršajne prijave ka celom timu”, poručio je sekretar Vuletić.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.