Kakav će biti odnos Kine prema Srbiji posle 20. kongresa Komunistiučke partije
Dvadeseti Kongres komunističke partije Kine završava se u Pekingu, 101 godinu posle osnivačkog skupa u Šangaju. I ovaj kongres, uostalom kao i prethodni, pratio je čitav svet koji se ozbiljno ili čak i ovlaš bavi politikom. Ovaj poslednji bio je ipak specijalno posmatran i praćen zbog potresa u međunarodnim odnosima, posebno između Sjedinjenih Američkih Država i Ruske Federacije povodom Ukrajine. Poznato je da je Kina prijateljski raspoložena prema Rusiji i da se u tome ogledaju i odnosi bliskosti dva predsednika – Si Đinpinga i Vladimira Putina. To je veoma dobro sa stanovišta onih koji dele uverenje da
je ovaj svet mnogostruk, koloritan i da suštinska demokratija podrazumeva različitost i slobodu izražavanja u svakom smislu.
Članovi predsedništva kongresa i učesnici – delegati iz čitave zemlje, razmatrali su izveštaj, temeljno i pažljivo pripremljen za ovu priliku. O njemu je u svom uvodnom govoru potanko izlagao generalni sekretar, Si Đinping. Primećeno je da je njegovo pisano obraćanje bilo duže (sedamdesetak strana) od usmenog (nije trajalo ni puna dva sata u odnosu na prethodni kongres, održan 2017, kada je Si govorio oko tri sata). Mudro, kao i mnogo toga što stiže iz Kine.
Mi u Srbiji veoma cenimo kineska dostignuća u raznim oblastima života ove prijateljske i najmnogoljudnije nacije. Raduje nas svaki napredak i odlučnost kineskog naroda koji poslednjih sedamdesetak godina i formalno vodi Komunistička partija.
Smatram da u dubini razloga kineskog sve uspešnijeg bitisanja, leži upravo činjenica da je sadašnje rukovodstvo na čelu moćne i miroljubive Kine.
Srbija će uskoro otvoriti još jedno predstavništvo naše privredne komore. Dakle, pored postojeće kancelarije u Šangaju, otvorićemo i predstavništvo u Pekingu, što dovoljno govori o stepenu međusobnih odnosa. Naravno, ne možemo
se ni porediti sa Sjedinjenim Američkim Državama, s kojima je Kina samo u toku prošle godine imala rekordnu trgovinsku razmenu od preko 720 milijardi dolara (uprkos stalnim sporenjima na liniji Vašington–Peking i zategnutostima oko
Tajvana, naročito uzrokovanim posetom Tajpeju Nensi Pelosi). Kada je reč o Evropskoj uniji, Nemačka je rekorder u trgovinskoj i proizvodnoj saradnji s Kinom. Drugim rečima, Kina je već više godina prva na listi zemalja sveta s kojima sarađuju nemački privrednici.
U Srbiji su ove godine tri kineske kompanije na samom vrhu izvoznika. Jeste da dve imaju „Ciđin” u svom nazivu (jedna je iz Brestovca, druga iz Bora).
Železara u Smederevu HBIS se nalazi na drugom mestu po vrednosti izvoza iz Srbije. Imajući u vidu da smo samo s Kinom u prvih devet meseci ove godine
imali razmenu od gotovo pet i po milijardi evra, izlišan je svaki komentar o nivou naših odnosa.
Ilustrativna je i brojnost kineskih kompanija koje posluju u Srbiji – više ih je od 1.300. Verujemo da će do kraja ove godine s Kinom biti potpisan bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini.
Vrlo je zanimljivo da je glavni referat koji je podneo generalni sekretar KP Kine, Si Đinping, uglavnom bio okrenut samoj Kini i filozofiji koja je snaži. Naglašen je dosadašnji i dalji kineski razvoj, što je najveći prioritet u stvaranju društva s kineskim karakteristikama. Isticano je podmlađivanje Kine i širenje i jačanje privrede sa osloncem na sopstvene snage. Iskorenjeno je siromaštvo, i to deset godina pre nego što je planirano! Kineska pismenost je sveopšta, obrazovanje buja, kao i nauka. Primenjena je vrhunska tehnologija u svakodnevnom životu.
U ovome leži sve ono što se teško može objasniti standardizovanim i rutinskim terminologijama. Najvažnije je da Kina i posle ovog velikog događaja bude još jača i korisnija u građenju ravnopravnih i miroljubivih međunarodnih odnosa. Čini se da je ništa u tome ne može poremetiti. Strpljenje i jasna vizija su nešto što oduvek postoji u ovoj velikoj civilizaciji koja neprekinuto traje hiljadama godina. To su garanti bez premca da će današnja Kina naći načina da razvija dalju saradnju s Evropom, u kojoj je i Srbija, ali i čitavim svetom. Snaženje ove saradnje je jedini put ka sigurnoj budućnosti.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.