Merin skok padobranom sa visine od 3.000 metara
Dejan Ševković, spasilac Gorske službe spasavanja i instruktor Milan Todorović uspešno su izveli skok padobranom iz helikoptera sa visine od 3.000 metara zajedno sa psom spasiocem Meri. Ova vežba, izvedena nedavno, projekat je Padobranskog centra Beograda i Gorske službe spasavanja kojim je ispitivano delovanje u vanrednim okolnostima.
– Proveravano je i koliko brzo možemo da stignemo do nepristupačnog terena kako bismo učestvovali u spasavanju. Pas i vodič su jedan tim koji može na terenu, na primer na šumskom prostoru u obliku kocke, da zameni 30 ljudi koji učestvuju u akciji pretraživanja, zahvaljujući čulu njuha utrenirane životinje – objašnjava za „Politiku” Dejan Ševković, instruktor vodiča i službenih pasa.
Meri, dvoipogodišnja ženka nemačkog radnog ovčara, o kojoj Ševković brine i trenira je od kada je, sa dva meseca, ciljano izabrana da bude pas spasilac i doneta iz Slovačke u Srbiju, svoj prvi skok padobranom sa visine od 3.000 metara podnela je odlično.
– Bila je u specijalnoj torbi zakačenoj sigurnosnim pojasevima za mene. Nijednom se tokom pripreme i samog skoka nije pomerila, a posle doskoka na zemlju, kada je izašla iz torbe, bila je vesela i odmah je krenula u vežbu traženja – objašnjava nam spasilac.
Pripreme za ovakav skok psa spasioca padobranom, prvi put izveden u regionu, trajale su oko godinu dana. Svaki pas koji od malena uči da učestvuje u potragama za nestalima ili povređenima, navikava se od prvih dana na buku, skakanje sa visine i druge nesvakidašnje uslove, objašnjava naš sagovornik. Međutim, u ovim okolnostima Meri je navikavana da uđe u avion i boravi u njemu tokom leta.
– U početku smo uskakali u „cesnu” koja je stajala na pisti i iskakali iz nje, zatim smo ulazili u avion u kojem je motor bio uključen, pa se Meri navikavala na vožnju pistom... Radili smo sve polako jer nismo želeli da pas stekne nepoverenje – onda bi sav trud i priprema za psa spasioca otišli unepovrat. Meri je odlično podnela letove avionom, bila je poslušna i izvršavala sve komande – ističe Dejan Ševković.
Međutim, instruktori nisu mogli da znaju kako će se pas ponašati prilikom otvaranja vrata helikoptera i samog skoka i zbog toga je ova vežba i za njih bila nepoznanica. Ipak, sve je prošlo u najboljem redu i Meri je pokazala da može i skokom padobranom da dospe na određeni teren i da se uključi u akciju spasavanja. Ona je već nekoliko puta učestvovala u potragama za nestalima, a sada je njen instruktor priprema za dobijanje međunarodne licence za potragu u šumi.
Velike zasluge za uspešno izvedenu vežbu pripadaju i instruktoru Milanu Todoroviću, koji je učestvovao u pripremama i obučavao spasioca i psa za skok padobranom. Bez Todorovića, kako kaže naš sagovornik, ceo projekat ne bi bio moguć.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.