Grocka dobila mobilni centar za opasni otpad
Prva beogradska opština u kojoj građani mogu da odlažu opasni otpad je Grocka. Otpad poput automobilskih guma, akumulatora, motornih ulja... biće odlagan u mobilnom centru koji su juče obišli Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine grada, Ivana Vilotijević, sekretarka za zaštitu životne sredine, i Dragan Pantelić, predsednik opštine.
– Mobilni kontejneri za sakupljanje opasnog otpada imaju veliku ulogu u zaštiti životne sredine. Lokalnim planom za upravljanje otpadom od 2021. do 2030. godine predviđeno je postavljanje ovakvih mobilnih centara. Grocka je prva opština u gradu koja je dobila mobilni kontejner za opasni otpad, kojim će upravljati opštinsko preduzeće „Eko-Grocka”. Drugi mobilni kontejner biće dodeljen opštini Mladenovac, a preostalih 13 će JKP „Gradska čistoća” rasporediti prema potrebama. Ovde se odlaže otpad koji ne bi smeo da se odlaže sa komunalnim ili drugim vrstama otpada koji se reciklira – rekao je Nikodijević, a prenosi Beoinfo.
Prema njegovim rečima, građani Grocke ovde, osim guma i akumulatora, mogu da odlažu i ambalažu od pesticida ili drugih toksičnih materija.
– Decenijama je sav otpad deponovan u Vinči, zbog čega je bilo velikih problema. U toku je finalizacija tog velikog projekta, tako da sanitarna deponija u Grockoj neće više generisati zagađenje životne sredine. Projekat predviđa i početak proizvodnje toplotne energije u Vinči, što će ujedno biti deo dugoročnog rešavanja pitanja sanitarnog odlaganja otpada, za čiji kvalitetan rad moramo više da se bavimo reciklažom. Preduzeće „Eko-Grocka” će shodno potrebama donositi odluke o lokacijama na kojima će biti postavljen mobilni kontejner. Zadatak opštine je da sada informiše građane kako bi saznali sve pojedinosti u vezi sa odlaganjem opasnog otpada. Do kraja godine nabavićemo drobilicu za kabasti otpad, koju će takođe koristiti preduzeće „Eko-Grocka” – rekao je Nikodijević.
On je dodao da je ovo preduzeće dobar primer jer je ugradnjom specijalnih filtera u toplani praktično eliminisalo emisiju štetnih gasova uprkos činjenici da se koristi ugalj.
– Nažalost, ima još toplana koje rade na ugalj jer nije moguće u kratkom vremenskom periodu izgraditi infrastrukturu i obezbediti prelazak na ekološki prihvatljivija goriva. Upravo zato je ovo dobar primer jer nema emisije štetnih čestica iako toplana radi na ugalj. Dosta je objekata u Grockoj kojima je potrebna ugradnja savremenih filtera. Najugroženiji je Dom zdravlja, za koji smo se dogovorili da konkuriše preko Sekretarijata za zaštitu životne sredine za projekte grada, koji će nakon toga preuzeti finansiranje rešavanja tog problema. Naravno, sve ovo su iznuđena rešenja koja će biti aktuelna do potpunog priključenja čitave opštine na gasovod – rekao je Nikodijević i istakao da je završena sekundarna faza gasifikacije. Ostalo je još nekoliko podstanica i u roku od 12 do 18 meseci cela opština trebalo bi da ima potrebnu infrastrukturu za prelazak na gas.
– Ne smemo zaboraviti ni individualna ložišta koja su veliki zagađivači, ali tako će biti sve dok ljudima ne budemo omogućili alternativu. Doneli smo i odluku da „Eko-Grocka” preuzme održavanje zelenih površina, za šta će grad obezbediti novac. Stanovnici Grocke su ravnopravni građani Beograda i sve što radimo ima za cilj poboljšanje kvaliteta njihovog života – napomenuo je Nikodijević.
Direktor preduzeća „Eko-Grocka” Nikola Macanović rekao je da je postavljanje mobilnog kontejnera za opasni otpad prvi zajednički projekat sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine.
– U planu imamo i akcije tokom kojih ćemo obilaziti naselja na našoj opštini i prikupljati kabasti, ali i druge vrste otpada. Imamo mnogo ideja koje želimo da realizujemo, poput toplane u kojoj smo eliminisali štetne gasove i siguran sam da ćemo uskoro moći da se pohvalimo novim rezultatima – rekao je Macanović.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.