Kavčić želi da svako dete uči iz besplatnih udžbenika
Sinonim za epicentar filantropskim motivima izazvanog potresa na ovdašnjem tržištu udžbenika – Fondacija „Alek Kavčić” za dve godine poslovanja u Srbiji učinila je svima dostupnim oko 70 odsto udžbenika za predmete od prvog do osmog razreda osnovne škole. Reč je o udžbenicima koji se mogu besplatno preuzeti sa sajta fondacije (besplatnabiblioteka.com) u PDF verziji ili naručiti u štampanom izdanju po ceni koja se kreira tako da odštampana knjiga po svim standardima kvaliteta udžbenika košta dva dinara po stranici.
U atipičnoj onlajn biblioteci ove fondacije konstantno raste broj digitalnih, interaktivnih udžbenika, ali za neograničeno korišćenje nisu dostupni oni koji podležu autorskim pravima, kao što su na primer: bukvar, čitanka i udžbenik za muzičku kulturu. Za sledeću godinu, očekuje se, u ponudi fondacije biće potpuni kompleti udžbenika za sve nastavne predmete u prvom, drugom i petom razredu osmoletke, izuzev izdanja za neke strane jezike za petake. Namera je fondacije da u naredne dve godine obezbedi potrebne udžbenike za sve razrede osnovne škole, a u daljoj perspektivi i da nastavnicima za svaki predmet i svaki razred osmoletke ponudi izbor, to jest, više od jednog udžbenika, a osim toga i da se posveti udžbenicima za srednje škole.
U prošloj školskoj godini u 316 osmoletki, što je oko četvrtine ukupnog broja osnovnih škola u Srbiji, za nastavu i učenje koristile su se knjige iz ponude Fondacije „Alek Kavčić”. Praksa potvrđuje da je i broj škola u kojima se uči iz ovih knjiga u porastu.
– Nama je cilj da omogućimo svakom detetu u ovoj zemlji da dobije besplatne udžbenike. Malo smo promenili način rada za protekle dve godine. Imali smo ugovore sa izdavačima i delili smo besplatno njihove udžbenike, a sada uglavnom prelazimo na sopstvena izdanja iz naše redakcije, i to tako da sve što napravimo ide besplatno na internet bez obzira da li je to PDF ili interaktivni format, ako se nalazi na internetu besplatno je dostupan. Štampamo udžbenike, ali cena tih udžbenika je klot cena štampe. Fondacija na štampi ne zarađuje. Naš dobrotvorni rad se sastoji u tome da udžbenike napravimo, za to je potrebno puno rada i sredstava, ali tu uslugu ne naplaćujemo. Štampu radimo kao uslugu građanima i to samo za one koji žele. Za sada radimo samo udžbenike za osnovnu školu, plan je da za otprilike dve godine pređemo i na udžbenike za srednju školu – razjasnio je Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije „Alek Kavčić”.
U poslednjih godinu i po dana fondacija je objavila više od deset novih udžbenika u izdanju „ArhiKnjige”, kao i izdanja „Nove škole”, „Infotehnike”, „Nju ejdž pablišinga” i Matematičkog kluba „Diofant”.
– Radimo sa pet izdavača. Uslovi su isti za sve. Ako neko želi da bude šesti i da radi sa nama, može, pod dva uslova: prvi je – knjiga mora biti besplatno dostupna na internetu, bilo u PDF-u, bilo kao interaktivni udžbenik, drugi uslov je – štampa dva dinara po strani – precizirao je Kavčić.
Govoreći o prethodne dve godine rada u Srbiji, što je i bio povod jučerašnjeg skupa u „Medija centru”, ovaj ugledni univerzitetski profesor kazao je da je bio pod velikim pritiskom vrlo jakog lobija udžbeničkog izdavaštva, da je bilo i tužbi i neistinitih izveštaja u medijima o njemu lično i o fondaciji koje su, tvrdi, plaćali izdavači.
– Tužen sam zbog toga što sam govorio javno o korupciji i danas imamo dokument koji je izdala država, gde se jasno vidi da je sve što sam govorio u protekle dve godine istina – ukazao je Kavčić, pozivajući se na navode iz izveštaja o analizi konkurencije na tržištu udžbenika za osnovno obrazovanje u periodu od 2018. do 2020. godine, koji je objavila Komisija za zaštitu konkurencije.
U tom dokumentu, citirao je Kavčić, konstatuje se i da su „učesnici na tržištu naveli da izbor udžbenika često zavisi od onoga što se uz udžbenik nudi pojedincu ili školi i često je uslovljen nezakonitim pritiscima od strane pojedinih grupa ili direktora i prisustvom korupcije”.
– Dakle, korupcija jeste sveprisutna. Mi želimo da nestane iz obrazovnog sistema. Kod svih velikih izdavača, osim fondacije, cenovni sistem je takav da od sto odsto maloprodajne cene udžbenika samo 20 odsto je cena proizvodnje tog udžbenika. Jednu petinu maloprodajne cene košta proizvodnja, 60 odsto je profit izdavača. Ako udžbenik košta 1.000 dinara izdavač kasira 600 dinara u svoj džep, to je neprihvatljivo visoko. Obilazimo gradove i škole. Kada predsednici opština vide da u okviru budžeta kojima su do sada mogli da finansiraju samo udžbenike za prvi razred, ili samo za ugrožene kategorije, mogu da pokriju udžbenike za celu osnovnu školu, za sve đake, tu je kraj priče – poentirao je Kavčić.
Ideja roditelja, podrška nastavnika i opštine – besplatne knjige za osnovce u Šidu
Roditelji osnovaca u Šidu su se organizovali i prvenstveno preko saveta roditelja u osmoletkama apelovali na nastavnička veća da imaju razumevanja prvenstveno zbog cene udžbenika i da biraju knjige „Kavčić” fondacije. Prosvetni radnici su podržali tu inicijativu.
– Naša opština broji pet osnovnih škola, s tim što jedna nije učestvovala u ovoj roditeljskoj inicijativi, nisu imali poverenje, mislili su da je nemoguće. Kad su videli da je moguće, od naredne školske godine će se i oni uključiti da i ti đaci od opštine dobiju udžbenike koji će za đake biti besplatni. Pitali smo opštinu da li bi mogla da finansira udžbenike deci da roditelji ne učestvuju u kupovini. Predsednik opštine nastupio je kao roditelj, ne kao političar. Lokalna samouprava je omogućila da za sve osnovce u Šidu udžbenici budu besplatni. Naša škola odabrala je sve dostupne udžbenike fondacije „Alek Kavčić” od prvog do osmog razreda. One koji nisu radnog karaktera i koji mogu da se nasleđuju na kraju nastavne godine đaci će vratiti školi da mogu da ih koriste i naredne generacije, takođe na ideju roditelja – dočarala je Slađana Stojanović u ime roditelja osnovaca u Šidu.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.