Simić: Treba nam širok dijalog o rudarstvu i geološkim istraživanjima
Direktor kompanije Jantar grupa koja se bavi geološkim istraživanjima Dušan Simić rekao je danas da je Srbiji neophodan širok društveni dijalog o rudarstvu u koji bi bili uključeni svi zainteresovani od investitora preko države do pojedinaca, a kako bi se došlo do prihvatljivih rešenja za rudarske projekte.
„Treba napraviti široku platformu za razgovore koja bi okupila sve, od rudarskih kompanija, geologa, države, lokalnih samouprava do zainteresovanih pojedinaca. Samo tako može da se dođe do rešenje prihvatljivih za sve”, rekao je Simić na panelu „Perspektive rudarstva i kako prevazići izazove u Srbiji” koji se održava u sklopu konferencije „Mineralni resursi Srbije, održivi rast kroz odgovorno rudarstvo” u organizaciji Delfi ekonomskog foruma.
On je dodao da se mora više raditi s ljudima na terenu i da im treba objašnjavati značaj geologije i rudarstva, jer, kako kaže, sve materijalne stvari koje imamo su dobijene zahvaljujući rudarstvu i bez njega nema savremene civilizacije.
„Poslednje iskustvo iz istočne Srbije oko Bele Palanke koje imamo bila je odlična saradnja sa opštinom i seljacima koji su nam pomagali na terenu, ali smo im prethodno više meseci objašnjavali šta radimo i kakva će korist biti za njih. Pričali smo i o mogućim posledicama i da li će ih uopšte biti”, rekao je Simić, navodi Tanjug.
On je primetio da su stanovnici rudarskih područja u istočnoj Srbji spremniji da prihvate istraživanja i rudarstvo, jer znaju da se od njega dobro živi, ali da problemi nastaju u zapadnoj Srbiji, gde rudnika gotovo nema.
Direktorka kompanije Balkan gold Biljana Rankić navela je da ta kompanija nije imala probleme tokom istražnih radova u okolini Raške, ocenivši da je razlog taj što je to staro rudarsko područje, kao i da otpori eksploataciji ruda koji su viđeni prošle godine imaju neku drugu osnovu.
„Ovo nema veze sa ozbiljnim zelenim agendama, već je potpuno dirigovana situacija koja je nas u rudarskom sektoru zatekla nespremne, jer nije bilo nikakvog okidača za ovakvu situaciju”, izjavila je Rankićeva.
Balkan Gold je u vlasništvu kanadske korporacije Erin Ventures Inc. i ima ekskluzivno istražno pravo na ležištu borata Piskanja kod Raške.
Rankić je istakla kako treba samo doneti nedostajuća podzakonska akta i poštovati važeći Zako o rudarstvu i omogućiti svima da rade svoj posao.
„Probem u Srbiji je što svi vole da pričaju kako treba da se radi ono u šta se ne razumeju. Došli smo u situaciju da ljudi bez veze sa strukom i bez argumenata nastupaju, ali imaju podršku za to. Srbija je rudarska zemlja od davnih vremena i tako traba i da ostane”, zaključila je.
Predsednik Srpskog geološkog društva i profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Vladimir Simić primetio je da obrazovni sistem u Srbiji treba menjati, kako bi se od osnovne škole sticala osnovna znanja o geologiji, ali je napomenuo i da atmosfera u društvu i medijsko izveštavanje o takvim temama imaju direktan uticaj na zainteresovanost za studije rudarstva.

„Imali smo ove godine samo 50 odsto upisanih na fakultet, što je posledica prošlogodišnjih napada na jednu firmu, pa i rudarstvo u Srbiji”, ocenio je Simić.
On je naglasio da geolozi i rudari nisu neprijatelji ove zemlje i da rade u skladu sa zakonima.
„Stekao sam utisak da se kao narod mnogo bavimo onim što nam nije struka. Imamo mineral koji je otkriven samo u Srbiji, o njemu niko ništa ne zna da bi mogao da kaže da li će da zagadi životnu sredinu, ali ako se ne dozvoli izrada studije o uticaju na životnu sredinu nećemo ništa ni znati”, rekao je Simić.
Advokat Nenad Stanković skrenuo je pažnju na to da kompanije koje su investitori u rudarstvu imaju prava garantovana zakonom i međunarodni propisima, te da im država mora obezbediti ravnopravan tretman sa domaćim i ostalim inostranim kompanijama.
„Ne može komapnija koja ispunjava zakonske propise da ne dobije od vlade dozvolu i da gleda kako neki drugi rade, a ona ne može”, rekao je Stanković i upozorio da država zbog toga može da snosi ozbiljne troškove pred međunarodnim arbitražama.
I Stanković se založio za otvaranje ozbiljnog javnog dijaloga o rudarskim projektima, ali je istakao i da menadžment rudarskih kompanija mora da bude društveno odgovoran i da se upita šta sve njihovo poslovanje može da promeni u sredini u koju dolaze, kako bi prilagodile poslovanje lokanim običajima i izbegli probleme.
„Odgovorno poslovanje treba da vodi računa o klimatskim promenama, životnoj sredini i zelenoj agendi za Zapadni Balkan i da štititi prava zaposlenih”, zaključio je Stanković.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.