Samo da ne zaluta nuklearna bomba
Rusija nije kriva, ali je kriva.
Ovo je zaključak Severnoatlantske alijanse o tome ko je u utorak ispalio dve rakete koje su u Poljskoj usmrtile dvoje civila. Generalni sekretar Jens Stoltenberg je u sredu saopštio da je reč o zalutalim raketama ukrajinske vojske koje su greškom završile u poljskom selu Pževodovu. Stoltenberg je brže-bolje dodao da „Ukrajina nije kriva” i da „Rusija snosi krajnju odgovornost” jer je započela rat protiv Ukrajine, dok se Ukrajina samo brani.
„Krivica” je ključna reč u Ukrajini. U očima Zapada, Rusija je za sve kriva. Prema ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, Ukrajina ni za šta ne može biti kriva. Zelenski se trudi da Zapadnjacima usadi krivicu da će biti odgovorni za prodor varvarstva i propast civilizacije ako kojim slučajem prestanu da pomažu Kijevu. Zato se držao toga da rakete nisu bile ukrajinske i kad su američki predsednik Džo Bajden i NATO zaključili da jesu. Bajdenu je ova igra poznata ne samo iz spoljnopolitičke arene već i sa nedavno održanih američkih izbora, na kojima su brojni igrači, uključujući predsednika, građanima usađivali krivicu ako izaberu pogrešnu stranu.
TRAŽE SE „GLAVE”: Ko je kriv, pitaju se i republikanci. U četvrtak su osvojili nadmoć u Predstavničkom domu, ali je tanka većina u donjem domu Kongresa daleko od onoga što su priželjkivali. Mnogi konzervativci traže nečiju „glavu” pa je počeo unutarstranački sukob. Kevin Makarti, koji je dosad predvodio republikansku manjinu, suočava se s otporom sopstvene stranke da postane predsedavajući donjeg doma. I Mič Makonel vodi borbu da ostane lider konzervativne manjine u Senatu. Podeljena na trampovce i tradicionaliste, Republikanska stranka će u naredne dve godine voditi „građanski rat” i rat protiv Bajdena. I dok je sigurno da će obarati Bajdenove zakone, sigurno je i da će zbog unutarpartijskih obračuna manje zagorčavati život predsedniku nego što se strahovalo u Beloj kući.
Nensi Pelosi je u četvrtak objavila da se povlači iz vrha Demokratske stranke. Dosadašnja predsedavajuća Predstavničkog doma neće tražiti da predvodi svoju stranku u Kongresu, mada ostaje kongresmenka. Odlazi u zadnje redove nakon što je njena stranka izgubila većinu u donjem domu, što su neki protumačili kao preuzimanje odgovornosti. Ipak, demokrate su ostvarile daleko bolji rezultat od očekivanog. Urodila je plodom njihova strategija zastrašivanja birača takozvanim Trampovim kandidatima. Bajden je upozoravao građane da će Tramp i njegova „ekipa” uništiti američku demokratiju i republiku. Upalilo je. Mnogo mladih i nerevnosnih glasača je ovaj put izašlo na birališta.
LANSIRANjE KRIVICE: I Tramp je ove sedmice objavio da ponovo ulazi u trku za predsednika i posegao za istom taktikom. Objavljujući kandidaturu, „zagrmeo” je da Amerika pod demokratama propada i da će je samo on „spasti”. I njegova poruka je – ili ja ili kraj sveta.
Tako su i demokrate i republikanci zagrejali temperaturu do ključanja, upozoravajući na političku i ekonomsku nuklearnu katastrofu ako pobedi suprotstavljena strana. Tako i Zelenski vodi svoj rat. U interesu mu je da se Zapad što više uključi pa predstavlja stvari kao da se u Ukrajini rešava sudbina sveta. Neko bi se mogao zapitati zašto ukrajinski predsednik ne prizna da su to bile ukrajinske rakete kad ga ionako niko na Zapadu ne krivi ni za šta. Ipak, njegova nervoza je opravdana. Kako će bezgrešna Ukrajina i svetac Zelenski objasniti zapadnom javnom mnjenju da pokoja ukrajinska raketica mora da eksplodira na teritoriji zapadnih zemalja i ubije ponekog civila? Zapadno javno mnjenje će se posle incidenta u Poljskoj s pravom zapitati da li Zelenski i njegova vojska znaju šta rade. Zapitaće se i još mnogo toga. Da li će na teritoriju Zapada ili Rusije zalutati i nešto od oružja koje Ukrajini šalju partneri sa Zapada? Da li će sledeći put možda na teritoriju NATO-a slučajno zalutati ruska raketa i da li će nuklearne sile Amerika i Rusija ući u rat? Da li je onda smisleno produžavati ukrajinski rat?
SVE ILI NIŠTA: Posle incidenta u Poljskoj, svet je nekoliko sati živeo u neizvesnosti da li je Rusija napala teritoriju Severnoatlantske alijanse i da li počinje nuklearni rat. Srećom, Bajden je relativno brzo saopštio da rakete nije lansirala Rusija.
Bajden je smirio planetu, ali je i sam dodavao ulje na vatru na izborima u svojoj zemlji jer je prikazivao situaciju kao „sve ili ništa”. Amerika je opasno podeljena pa je i bivši predsednik Barak Obama posle izbora primetio: „Moraćemo da naučimo kako da živimo zajedno ili ćemo jedni druge uništiti.”
Obama je analizirao stanje u Americi, ali je opisao i svet. Americi preti „nuklearni” rat, a svetu nuklearni rat. I u Americi i u svetu, oni koji izazivaju krivicu najviše su krivi za „katastrofu” na koju navodno upozoravaju, a igranje tom vatrom mnogo je opasnije od raketa u Pževodovu.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.