Promocija kataloga i naučni skup o Savi Šumanoviću
Promocija kataloga-zbornika izložbe „Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata”, objavljenog u izdanju Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, biće održana danas u 13.30 časova u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu.
Kompleksan izložbeni projekat retrospektivnog karaktera kroz istoimenu monografsku publikaciju promoviše stvaralaštvo jednog od glavnih predstavnika srpskog modernizma u evropskom kontekstu. Projekat je deo zvaničnog programa „Fondacije Novi Sad – Evropska prestonica kulture” i obuhvata izložbu Šumanovićevih dela – 102 slike – sa postavkama u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, Galeriji Matice srpske i Galeriji slika „Sava Šumanović” u Šidu, koje traju do 4. decembra. Njegovo slikarstvo iz perioda između 1919. i 1942. predstavljeno je delima iz tri navedena muzeja, ali i zahvaljujući pozajmici umetnikovih slika iz ustanova u Srbiji, zatim iz muzeja Hrvatske, Severne Makedonije i Francuske, dok je upravo Narodna biblioteka Srbije pozajmila Šumanovićev „Portret Miloša Crnjanskog” iz 1921.
O katalogu-zborniku će govoriti Vladimir Pištalo, direktor Narodne biblioteke, kao i istoričari umetnosti mr Milana Kvas, autorka izložbe i urednica ovog izdanja, dr Lidija Merenik, dr Simona Čupić i dr Igor Borozan, redovni profesori na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, kao i dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske.
Predavanje Gordane Krstić Faj pod naslovom „Sava Šumanović na Salonu nezavisnih u Parizu (1922–1929)” biće održano 24. novembra u 19 sati i njime će biti obeleženo sto godina od prvog Šumanovićevog izlaganja na Salonu nezavisnih u Parizu. Naš je veliki umetnik izlagao na ovoj smotri uzastopno osam puta (1922–1929), predstavljajući ukupno 15 slika, koje odražavaju promene njegovog likovnog izraza. Pariska kritika je tim povodom donela najviše osvrta na Šumanovićev rad, u uglednoj specijalizovanoj i dnevnoj štampi, ostavljajući tako značajna svedočanstva o njemu kao istaknutom akteru pariske škole. Nastupi na ovoj smotri zauzeli su dominantno mesto u Šumanovićevim ukupnim pariskim aktivnostima i značajno doprineli njegovoj promociji u okviru pariske škole. Najviše identifikovanih izlaganih Šumanovićevih slika na ovoj smotri danas se čuva u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, a potom i u drugim javnim zbirkama u Srbiji i regionu.
Naučna konferencija „Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata” održaće se 25. novembra u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, a 26. novembra u Galeriji slika „Sava Šumanović” u Šidu.
Učesnici konferencije iz Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije i Francuske predstaviće ličnost i delo Save Šumanovića najnovijim tumačenjima u datom istorijskom kontekstu: kakve su bile slikareve zagrebačke godine i okolnosti njegovih boravaka u Parizu, koji umetnici Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca su prolazili kroz slična pariska iskustva tokom „ludih dvadesetih”, kada se Šumanović pojavljuje na beogradskoj umetničkoj sceni...
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.