Skulpturama u parku Bukovičke banje vraćen stari sjaj
Aranđelovac – Projekat konzervacije i restauracije skulptura u parku Bukovičke banje pod nazivom „Trag u kamenu”, Narodni muzej u Aranđelovcu sprovodi od 2020. godine. Ove godine je stabilizovano tri, rekonstruisano 12, a od početka projekta do danas 23 skulpture. Ovaj posao sprovodi se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja i lokalne samouprave, a zahvaljujući društveno odgovornim aranđelovačkim kompanijama, obnovljene su i dve najstarije skulpture – čuveni „Lav” (oko 1916) Pitera Gintera, austrijskog oficira i „Sfinga” Ivana Meštrovića iz 1934. godine.
– Pojedina umetnička dela imala su značajnih oštećenja, bila su sklona padu. Proces obnove je trajao nekoliko meseci, a najzahtevnije su bile najstarije skulpture koje su bile i mehanički i biološki oštećene. Sada im je vraćen stari sjaj. Uporedo radimo i na promociji ove jedinstvene umetničke zbirke od neprocenjivog značaja – rekao je Darko Pavlović, direktor muzeja u Aranđelovcu.
Neodgovornost posetilaca parka Bukovičke banje godinama je ugrožavala i bezbednost samih skulptura. Konzervatorske tretmane i ove godine sprovodio je stručni tim odseka za konzervaciju Fakulteta primenjene umetnosti u Beogradu pod rukovodstvom docenta Mine Jović, konzervatora i restauratora. Pokrenuta je i škola konzervacije za studente i saradnja sa Biološkim fakultetom. Tokom tri godine, novi izgled dobila su ostvarenja u centralnom delu parka, a plan je da se u narednih par godina rekonstruišu i konzerviraju sve skulpture.
Uporedo teče i digitalizacija, tako da uz pomoć aplikacije posetioci mogu da se upoznaju sa delima i autorima.
– Procesi konzervacije veoma su zahtevni. Zbirka sadrži i veliki broj dela inostranih umetnika, tako da smo uključili i domaće stručnjake sa inostranim referencama, kao što je Nevenka Novaković predsednik Međunarodnog saveta za spomenike, spomeničke celine i konzervaciju kamena. Radosni smo i što će skulptura „Rađanje” (1973) Franca Rotara uskoro ponovo biti na mestu u parku, koje je sam autor odredio što je inače praksa – objasnila je Tanja Vićentić, viši kustos muzeja i autor projekta.
Zahvaljujući značajnim sredstvima privatnih firmi koje su svesne značaja dve najprepoznatljivije skulpture po kojima je i sam grad pod Bukuljom poznat, „Sfingi” i „Lavu” je vraćen stari sjaj.
Čuvena „Sfinga” u park je stigla sredinom 70-ih godina prošlog veka kao poklon Narodnog muzeja u Beogradu, a pre 11 godina bila je i mehanički oštećena, dok je prepoznatljiv „Lav” decenijama bio bez zuba. U okviru ove prve adekvatne konzervacije, novi-stari izgled ove godine dobila su dela nastala na Simpozijumu „Beli Venčac” Smotre umetnosti „Mermer i zvuci” – „Medaljon” (1971) Vojina Bakića, „Rađanje cveta” (1970) Stefana Manevskog, „Nika” (1981) Aleksandra Burganova, „Kontinuitet i transformacija” (1986) italijanskog umetnika Enrika Kotija, „Goveče” (1976) Luke Tomanovića, „Svinja sa prasićima” (2010) Nikole Vukosavljevića, „Krug života” (1967) Draga Tršara, „Rađanje ruže” (1970) Olge Jevrić, „Pogled kroz cvet” (1986) Dejvida Maršala i „Polja u četiri godišnja doba” (1996) Šinđi Sakaija. Izvršena je stabilizacija skulpture „Dijalog pesnika i devojke” (1969) Stefana Hanzika. Projekat će biti nastavljen i sledeće godine.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.