Konkurs za izbor sudija treba raspisati unapred
U Visokom savetu sudstva (VSS) u toku je postupak izbora 177 sudija u 78 sudova u Srbiji, dok u isto vreme traje javna rasprava o setu pravosudnih zakona, za koji se očekuje da će u januaru biti pred poslanicima Narodne skupštine. Iako se čulo da je Venecijanska komisija dala pozitivno mišljenje o nacrtima zakona koji se odnose na sudstvo, sudije imaju niz predloga za izmene i dopune, a jedan od njih je da se konkursi moraju raspisivati na početku svake godine, jer se zna koliko će sudija u predstojećoj godini otići u mirovinu.
Više od 500 sudija je starije od 60 godina i veliki broj njih će tokom narednih godina otići u penziju, dok mnogo mladih volontera, pripravnika i sudijskih pomoćnika čeka da bude izabrano. Godišnji izveštaj o radu sudova pokazao je da je 2021. u svima sudovima u Srbiji bilo 353 sudije manje od potrebnog broja. To znači da manje sudija treba da savlada veći priliv predmeta, što je pogubno za efikasnost.
Sudija Višeg suda u Beogradu Nebojša Đuričić izneo je na konferenciji o pravosudnim zakonima, predlog Foruma sudija Srbije da se konkursi objavljuju i sprovode unapred, na početku svake godine, budući da se u svakom sudu tačno zna kada će koji sudija proslaviti 65. rođendan, što ujedno znači i njegov poslednji dan radnog veka i odlazak u zasluženu penziju.
Kao što se i zakoni usvajaju ponekad sa odloženim dejstvom, tako što će njihova primena početi za šest meseci ili godinu dana, ili tačno određenog datuma, tako i sudije mogu biti unapred izabrane, sa tačnim datumom kada će stupiti na funkciju u određenom sudu, a to je datum kada sudija iz tog suda odlazi u penziju, objasnio je Nebojša Đuričić.
– Nakon usvajanja seta pravosudnih zakona mi tek treba da krenemo u reformu. Već dvadesetak godina menjamo zakone ali ne menjamo sistem. Ako ne postupamo dobro kao struka u procesima izbora i napredovanja sudija – to nas neće dovesti nigde. Moramo da obezbedimo efikasan i pravičan sistem za izbor sudija, koji će biti zasnovan na određenim kriterijumima, zaslugama i edukaciji – rekao je sudija Đuričić.
Podsetio je da pravosuđu predstoji izbor više od 500 sudija u narednom periodu, a među njima će biti i 25 odsto sudija Prekršajnog suda u Beogradu.
– Kako će taj postupak teći i kako će biti završen ako VSS za 20 sudijskih mesta treba da sasluša čak tri stotine kandidata, kada se zna da pet minuta razgovora sa članovima komisije nije dovoljno. Nije racionalno da se intervju obavlja sa svima. Dakle, moramo da napravimo sistem koji će biti efikasniji za izbor sudija – naveo je Đuričić.
Kada je reč o napredovanju, Forum sudija Srbije predlagao je da se konkursi za izbor upražnjenog sudijskog mesta raspisuje šest meseci pre nego što će stari sudija otići u penziju.
– Svi mi ovde veoma dobro znamo kada će ko da ode. Najveći broj odlazi iz pravosuđa tako što ide u penziju. Na žalost, ima i onih koji odlaze trbuhom za kruhom, jer su nezadovoljni svojim položajem, ali najviše njih odlazi na dan kada napuni 65 godina. Zašto onda radna grupa Ministarstva pravde nije prihvatila predlog da se na početku godine raspiše konkurs za sva ta mesta, s tim da izabrane sudije stupe na funkcije u toku godine – upitao je sudija Nebojša Đuričić.
Smatra da je upravo sada šansa da se u zakone unesu mehanizmi koji bi pomogli da reše stari problemi, a jedan od tih problema leži u neblagovremenom izboru sudija. Takođe, potrebno je precizno utvrditi kriterijume za pravičan i efikasan prvi izbor na sudijsku funkciju.
– Mislim da ima šanse da radna grupa dopuni ovaj predlog i da bude moguć i izbor onih koji imaju i onih koji nemaju završenu Pravosudnu akademiju – poručio je Đuričić.
Plata ne sme biti manja od dve prosečne zarade
Najmanja plata sudije ne može biti manja od dve prosečne zarade u Republici Srbiji, prelaže Forum sudija Srbije. To je minimalni standard Saveta Evrope i on mora da uđe u zakon, naglasio je sudija Nebojša Đuričić. Poslednji izveštaj Venecijanske komisije jasno ukazuje na to da materijalni položaj sudije mora biti zakonom uređen.
– Sličan predlog smo imali i u vezi sa penzijama. Ne može sudija da ima 60.000 dinara posle sudijske karijere. Naš predlog je bio da to bude iznos poslednje plate, umanjene za jedan evro – poručio je Đuričić.
Građani imaju pravo da znaju ko su kandidati
Budući da će Narodna skupština ubuduće, u skladu sa ustavnim amandmanima, biti isključena iz postupka izbora sudija i da će samo članovi VSS odlučivati o tome, Forum sudija Srbije je predložio da se ubuduće javno prenose sve sednice VSS-a i da se biografije svih kandidata za sudije javno objavljuju, jer građani Srbije imaju pravo da vide ko je konkurisao i da imaju svoje mišljenje o tome da li je izabran najbolji kandidat za sudiju i predsednika suda.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.