Obrazovanjem se neguje kultura sećanja
Srbija neguje kulturu sećanja, u okviru programa po kojima rade naše škole promovišu se ljudska prava, tolerancija i različitost, ti programi su ishodno orijentisani i obezbeđuju razvoj međupredmetnih kompetencija među kojima je i odgovorno učešće u demokratskom društvu, ukazao je Branko Ružić, ministar prosvete u razgovoru sa Fabianom Salviolijem, specijalnim izvestiocem Ujedinjenih nacija za istinu, pravdu i reparaciju. Sastanku koji je održan danas u Beogradu prisustvovala je i Brenda Vuković iz Kancelarije visokog komesara za ljudska prava iz Ženeve, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
− Nedavno smo prihvatili inicijativu da učenici osnovnih i srednjih škola na studijskim putovanjima posećuju stratišta i na taj način neguju kulturu sećanja. Ono za šta se zalažem je da se samo vodi računa o narativu, odnosno o prilagođenosti sadržaja dečijem uzrastu − objašnjavao je Ružić navodeći i da je potpisan sporazum Ministarstva prosvete i Muzeja žrtava genocida u Beogradu, sa kojim postoji saradnja na teme izučavanja Drugog svetskog rata, Holokausta, genocida i negovanja kulture sećanja.
Ministar prosvete je naveo i da je ministasrtvo kojim rukovodi unapredilo zakonodavni okvir i da se sprovode obuke za nastavni kadar u oblasti prevencije i zaštite od diskriminacije, ali i da „učestvujemo u različitim projektima, kao što su „Kvalitetno obrazovanje za sve”, Saveta Evrope, zatim „Jačanje interkulturalnih praksi u kulturološki raznovrsnim školama i mnogi drugi”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.