Nedelja, 29.01.2023. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dva gola Mbapea za plasman u osminu finala Svetskog prvenstva

(EPA-EFE/Noushad Thekkayil)

Reprezentacija Francuske, branilac titule šampiona sveta u fudbalu, pobedila je danas Dansku rezultatom 2:1 i plasirala se u osminu finala ovogodišnjeg Mundijala. Dva gola za „trikolore" postigao je Kilijan Mbape, dok je za Dance bio precizan Andreas Kristensen.

U drugom meču grupe D Australija je danas pobedila Tunis 1:0.

Treće kolo grupe D na programu je 30. novembra, kada ćemo gledati mečeve Francuska-Tunis i Australija-Danska.

Trikolori su utakmicu počeli maksimalno ofanzivno, u formaciji 4-1-2-3. Na golu je kapiten Hugo Loris, u zadnjoj liniji su Kunde, Varan, Upamekano i Teo Ernandez.  Ispred njih su Rabio i Čuameni.  Napred su Mbape, Grizman i Dembele, a najistureniji je iskusni centarfor Olivije Žiru.

Danci su izašli u očekivanom sastavu, u formaciji 3-4-3. Čuvar mreže je Kasper Šmajhel, ispred koga su Andersen, Andreas Kristensen i Nelson. U sredini su Rasmus Kristensen, Hejbjerg, Eriksen i Mele, a ispred njih su Lindstrem, Kornelijus i Damsgor.

Danska je izašla kao pobednik u prethodna dva susreta ove dve reprezentacije. Podsetimo, Olivije Žiru se na utakmici sa Australijom izjednačio po broju golova za francusku reprezentaciju sa Tijerijem Anrijem, a ukoliko i večeras postigne pogodak, postaće rekorder.

Od početka Francuska je počela ofanzivno. Osman Dembele je napravio nekoliko dobrih driblinga ali je njegov udarac na kraju izblokiran.

U 21. minutu Francuzi su imali prvu veliku priliku na utakmici, kada je Rabio šutirao glavom nakon centaršuta Dembelea sa desnog krila, ali je Kasper Šmajhel bio siguran. Još jedna šansa za aktuelne svetske šampione u 30. minutu na inicijativu Mbapea koji je s levog boka uputio dobar centaršut na drugu stativu gde se nalazio Kunde, čiji je udarac blokirao Hejbjerg. Za pola sata igre, Danci nisu uputili nijeadn šut ka golu protivnika.

Prva šansa Danaca došla je u 36. minutu, ali neprecizan je bio Kornelijus. U nastavku utakmice Dembele je nastavio da pravi probleme odbrani protivničkog tima, ali rezultat i dalje ostaje nepromenjen.

Kraj prvog poluvremena Francuska - Danska: 0:0

Na početku drugog dela utakmice, izmena u redovima Danske reprezentacije. Selektor Kasper Hjumland je umesto Andreasa Kornelijusa u igru uveo Martina Brajtvajta.

61. minut - Kilijan Mbape postiže pogodak za Trikolore.

Prva izmena u reprezentaciji Francuske dolazi u 62. minutu. Umesto Žirua, na teren ulazi Markus Tiram. Rekord Tijerija Anrija ipak neće biti oboren večeras.

68. minut - Danska dolazi do izjednačenja golom Andreasa Kristensena nakon prekida.

Velika prilika za potpuni preokret u 72. minutu kada je Lindstrem šutirao iz neposredne blizine, ali Loris je maestralno odbranio šut danskog napadača.

U nastavku utakmice Francuzi su vršili veliki pritisak na gol Kaspera Šmajhela i imali su nekoliko lepih šansi. Međutim, Danci kao da su se nakon gola Kristensena minuta probudili i postali su mnogo opasniji protivnik od onog kojeg smo gledali tokom prvog dela utakmice. Pored prilike Lindstrema, i Brajtvajt je odlično šutirao prema golu Huga Lorisa.

Damsgor izlazi iz igre u 73. minutu, a menja ga Kasper Dolberg. Dva minuta kasnije, i u reprezentaciji Francuske dve izmene: Konate umesto Varana i Koman umesto Dembelea.

Lindstrem napušta teren u 85. minutu, umesto njega ulazi Kristijan Nergor.

86. minut - Ponovo Kilijan Mbape! Mladi napadač vraća prednost Trikolorima.

Sudija je produžio utakmicu za 6 minuta, a u zaustavnom vremenu u igru ulaze Bah umesto Razmusa Kristensena i Fofana koji menja Grizmana.

Kraj utakmice: Francuska - Danska (2:1)