Američki gas je jeftin, ali ne u Evropi
Suočena s visokim cenama gasa, koje podstiču inflaciju, Evropska unija je krivca pronašla u Americi i tvrdi da Amerikanci svoj jeftini gas prodaju Evropi po papreno visokoj ceni, dok sa one strane Atlantika odgovaraju da Evropljani krivca treba da potraže u sopstvenim redovima.
Otkako je počeo rat u Ukrajini, Evropa nastoji da potraži alternativne izvore energije umesto da se oslanja na Rusiju, pa se okrenula i transatlantskom savezniku. Iako je Evropska unija smanjila zavisnost od Rusije, opet je nezadovoljna jer jeftin američki gas uopšte više nije jeftin kad stigne do evropskih potrošača. Američki gas je u Americi četiri puta jeftiniji nego u zemljama Evropske unije, zbog čega su pojedini evropski zvaničnici ocenili da cena američkog gasa u Evropi nije „prijateljska” i da je Amerika „ratni profiter” sukoba u Ukrajini.
„SAD proizvode jeftin gas koji nam skupo prodaju. Mislim da to nije prijateljski”, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron.
I zvaničan Berlin je pozvao Sjedinjene Američke Države da pokažu malo više „solidarnosti”. „Politiko” citira neimenovanog visokog evropskog funkcionera koji je ocenio da su Amerikanci „ratni profiteri” jer prodaju gas po visokoj ceni, a zarađuju i na oružju, koje evropske zemlje sve više kupuju od Amerike, jer strahuju da će se sukob iz Ukrajine preliti i na druge zemlje.
Tržište je poremećeno ratom u Ukrajini. Letos je gas u Evropi bio deset puta skuplji nego što je bio prosek u poslednjih deset godina. To je veliki problem za Stari kontinent. Računi su sve veći i izazivaju nezadovoljstvo građana. Skup gas čini evropske kompanije manje konkurentnim u odnosu na američke proizvođače. Mnoge kompanije razmišljaju da sedište i proizvodnju prebace iz Evrope u SAD ili Kinu zbog jeftinijih energenata. Da bi američki gas tankerima stigao do Evrope, on se prvo prebaci u tečno stanje, zbog čega je poznat kao prirodni tečni gas. Na cenu su se Evropljani žalili i predsedniku SAD Džozefu Bajdenu.
Sa druge strane Atlantika odgovaraju da ni vlada Bajdena ni američke kompanije nisu krive za cenu prirodnog tečnog gasa u Evropi i da krivca treba tražiti u evropskim kompanijama koje preprodaju američki gas. Navode da je Makron zaboravio da spomene koliko se u cenu američkog gasa „ugradila” francuska kompanija „Toutal enerdžis”, najveći evropski kupac američkog gasa. Kao primer se pominje i španska kompanija „Neturdži”, koja je na preprodaji američkog gasa zaradila pet puta više novca nego prošle godine. Američki proizvođači poručuju da njihovi evropski kupci određuju cenu po kojoj prodaju gas krajnjim korisnicima i da ove evropske kompanije mogu da tankere s američkim gasom preusmere i ka drugim delovima sveta, na primer ka Aziji, ako tamo dobiju bolju cenu.
Američka energetska kompanija „Šenier enerdži” ove godine je prodala 70 odsto više tečnog gasa Evropi nego 2021. Iz rukovodstva ove kompanije poručuju da se 90 odsto njihovog gasa prodaje preko posrednika, a to su velike evropske kompanije. Sa tim se slažu i energetski analitičari.
„Amerika jeste veliki snabdevač Evrope gasom, ali nisu američke kompanije krive za cenu gasa, već kompanije koje kupuju američki gas i prodaju ga onome ko najviše ponudi”, ocenila je Ana Mikulska iz teksaškog Centra za studije energetike „Forbs”.
U potrazi za rešenjem, Evropska unija poslednjih dana razmišlja da ograniči cenu gasa. Zemlje poput Nemačke, Danske i Holandije upozoravaju da se to ne radi jer će se snabdevači okrenuti drugim, neevropskim tržištima, prenosi „Fajnenšel tajms”.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.