Mila Turajlić: Imala sam potrebu da otrgnem od zaborava stvari koje su aktivno nestajale
Rediteljka Mila Turajlić, čija su dva filma „Nesvrstani” (Non-Aligned) i „Filmske gerile” (Cine-guerrillas) danas na programu 28. Festivala autorskog filma, rekla je na konferecniji za novinare da je reč o dokumentarnom diptihu kao delu šireg umetničko -istraživačkog projekta na temu nesvrstanih. Prvi film, kako je navela, rekonstruiše nastanak Pokreta nesvrstanih, dok je drugi deo epizoda o ratu za nezavisnost Alžira, koja otkriva ulogu filmske slike u političkoj borbi protiv kolonijalizma.
Film je nastao, ispričala je rediteljka, posle susreta 2014. godine u Alžiru sa Stevanom Labudovićem, snimateljem Filmskih novosti koji je bio zadužen da prati predsednika Tita na putovanjima mira Galebom.
Rad na filmu trajao je sedam godina, a, kako je istakla rediteljka, imala je potrebu da otrgne od zaborava stvari koje su aktivno nestajale. „Bila je lepa avantura raditi taj film”, navela je Mila Turajlić.
U okviru Filmskih novosti postoji ceo jedan fond nesvrstanih koji još nije, na žalost, stigao na red da se digitalizuje, dodala je Mila Turajlić. Ona je rekla da joj se radeći na ovom diptihu „produbilo razumevanje značaja pokreta nesvrstanih”.
Ispričala je da se uvek pri susretu sa stvaraocima iz nekadašnjih nesvrstanih zemalja „politički dobro razume”.
Direktor Filmskih novosti Vladimir Tomčić rekao je da je njihov arhiv treći najveći u Evropi, a za Milu je imao samo reči hvale.
„Svi u Filmskim novostima je smatraju delom kolektiva”, rekao je Tomčić koji je naglasio da ogromna posvećenost i rad uvek daju rezultat, kao što je slučaj sa Milom Turajlić.
U holu mts Dvorane, ispred bioskopske sale, publika će moći da vidi kameru Filmskih novosti koja je korišćena za snimanje alžirskog rata, rekao je Tomčić.

Egipatski reditelj Omar el Zohairi , čiji je film „Perje” prošle godine pobedio na FAF-u, član je ovogodišnjeg žirija takmičarskog programa. Rekao je da je to bio lep trenutak, iako nije bio tu jer nagrada dolazi iz zemlje koju voli i sa čijom kinematografijom oseća povezanost.
Za njega je, kako je rekao, autorski film vrsta gde se reditelj izražava na način bez opterećenja pravilima. „Ako film dolazi iz srca, onda mi puno znači”, istakao je el Zohairi, koji je rekao da u filmu ne traži perfekciju, jer nisu ni ljudi savršeni.
Rediteljka Teona Strugar Mitevska, koja dolazi iz Severne Makedonije i koja je takođe član žirija takmičarskog programa, rekla je da je autorski film za nju onaj „koji pomera granice” i onaj „koji istražuje filmsku formu”.
„Kada sam rasla u Jugoslaviji, svi su čekali FEST, a sada svi čekaju FAF“, rekla je Mitevska, dodajući da joj je drago da je festival „izgradio svoju publiku”.
Katrin Fodri, ataše za kulturu francuske ambasade rekla je da je francuski film uvek dobro predstavljen na Festivalu autorskog filma i da se ta tradicija nastavila i sada. Biće, kako je najavila, prikazano 16 filmova u više programskih celina.
Ona je izdvojila ostvarenja „Planina” Tomasa Salvadorea i „Mi” Alis Diop. Najavila je, takođe, Francusko-srpske filmske susrete, koji će, kako je navela, krunisati uspešnu filmsku saradnju Francuske i Srbije kroz niz tema posvećenih sedmoj umetnosti. U brojnim sadržajima učestvuje osam francuskih profesionalaca i 22 koja dolaze iz Srbije. Prema njenim rečima radionice i paneli namenjeni su filmskim stručnjacima ali i studentima različitih oblasti filma.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.