Profesorka iz Poljske predavala o srpskom feminističkom eseju
Klub profesora emeritusa Univerziteta u Novom Sadu organizovao je nedavno u Rektoratu predavanje prof. dr Magdalene Koh, redovne profesorke na Univerzitetu „Adam Mickjevič” u poljskom gradu Poznanju, čime je nastavljena serija gostovanja uglednih akademskih ličnosti iz celog sveta. Predavanje, nazvano „Izohimene u književnostima ili o srpskom feminističkom eseju od 19. do 21. veka”, realizovano je u okviru projekta „Unapređenje procesa nastave visokog obrazovanja u digitalnoj eri”, koji je finansijski podržao Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.
U toku izlaganja, profesorka Koh bliže je predstavila ideju naše književnice Isidore Sekulić iz njenog eseja, pisanog pre gotovo jedan vek „Izohimene u književnostima”. I posebno se osvrnula na funkcionalnost Isidorine teorijske misli u razvoju esejistike sa feminističkom potkom u srpskoj književnosti. Tokom predavanja hronološki je skicirana panorama tog subžanra. Od relativno opreznih početaka u 19. veku, prvo u Vojvodini, sa delima Eustahije Arsić, Drage Dejanović, Milice Stojadinović, Drage Gavrilović, preko feminističkog eseja u 20. stoleću, Jelice Belović Bernadžikovske, Julke Hlapec Đorđević, Isidore Sekulić, sve do prognoze ideje razvoja u 21. veku kod Svetlane Slapšak i Branke Arsić.
Sumirana su, takođe, i najzanimljivija pojedinačna autorska ostvarenja feminističkog eseja, koji su sazdale srpske spisateljice, filozofkinje, sociološkinje i antropološkinje kulture. Predavanje je obuhvatilo period od trenutka kada su se pojavili nagoveštaji feminističkog eseja, pa sve do najnovijih vremena, kada može da se govori o njegovom zrelom profilisanju, sve većem uticaju i potpunoj „samosvesti” žanra. Pokazan je razvojni put feminističkog eseja u srpskoj kulturi i promene žanrovskih funkcija – književnih, društvenih i političkih. Uz predstavljanje tradicije feminističkog eseja u kulturnom prostoru srpskog jezika u periodu od dva veka, koju sažeto može da obuhvati formula „od Eustahije Arsić do Branke Arsić”.
Moderatorke pomenutog skupa bile su prof. emeritus dr Radmila Marinković Nedučin, prof. emeritus dr Irina Subotić i prof. dr Nataša Crnjanski. Na Univerzitetu u Novom Sadu za naš list su najavili da će naredno predavanje, koje organizuje njihov Klub profesora emeritusa, biti održano danas u 12 časova, u Rektoratu. Temu „Uticaj telesne aktivnosti i vežbanja na mozak” obradiće istaknuti profesor iz oblasti kinezioloških istraživanja dr Goran Sporiš, sa Kineziološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu.
Najviše emeritusa u Novom Sadu je na FTN-u i PMF-u
Od prvog izbora profesora emeritusa na UNS je to prestižno zvanje steklo 49 članova kolektiva, od čega je 17 profesorki i 32 profesora sa 11 fakulteta u sastavu tog univerziteta.
Najviše ih je, po osam, sa Fakulteta tehničkih nauka i Prirodno-matematičkog fakulteta. Filozofski fakultet ih ima sedam, a po šest Akademija umetnosti i Medicinski fakultet. Najmanje ih je, po jedan, na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku i Građevinskom fakultetu UNS.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.