Otkrivena najveća poreska onlajn prevara u EU, šteta preko dve milijarde evra
Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO), u saradnji s agencijama za sprovođenje zakona u 14 država članica Evropske unije, sproveo je obimnu akciju u kojoj su, kako kažu, razotkrili najveću evropsku prevaru s PDV-om, koja se zasnivao na prodaji popularne elektronske robe putem interneta.
Ova akcija sprovedena je u Belgiji, Kipru, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Litvaniji, Luksemburgu, Holandiji, Portugaliji, Rumuniji, Slovačkoj i Španiji.
"Svi prikupljeni podaci se analiziraju, a istraga o organizovanim kriminalnim grupama koje stoje iza ove šeme se nastavlja. Procenjena šteta koja se istražuje u okviru operacije „admiral” trenutno iznosi 2.2 milijarde evra", dodaje se u saopštenju.
Evropski javni tužilac objavio je kako je cela akcija počela.
U martu 2021. portugalska poreska uprava istraživala je firmu koja prodaje mobilne telefone, tablete, slušalice i druge elektronske uređaje, zbog sumnje na prevaru s PDV-om. Kada je EPPO započeo s radom u maju 2021., u skladu sa svojom zakonskom obavezom, portugalska uprava je prijavila slučaj EPPO-u, sa sumnjom da zahvata više država.
Evropski tužioci, analitičari EPPO-a za financijske prevare i predstavnici Evropola i nacionalnih tela za sprovođenje zakona postupno su uspostavili veze između osumnjičene kompanije u Portugaliji i blizu 9000 drugih pravnih subjekata i više od 600 osoba lociranih u različitim zemljama. Posle osamnaest meseci istrage, EPPO je sada razotkrio ono za što se veruje da je najveća prevara s PDV-om ikad istražena u EU, kažu.
Kriminalne aktivnosti događale su se u 22 države članice EPPO-a, kao i u Mađarskoj, Irskoj, Švedskoj i Poljskoj, zajedno s trećim zemljama uključujući Albaniju, Kinu, Mauricijus, Srbiju, Singapur, Švajcarsku, Tursku, Ujedinjene Arapske Emirate, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.
"Ono po čemu se ova prevara ističe je i složenost lanca firmi. Od onih koje deluju kao naizgled čisti dobavljači elektronskih uređaja i onih koje traže povraćaj PDV-a od nacionalnih poreskih vlasti dok prodaju te uređaje onlajn pojedinačnim kupcima - i naknadno usmeravaju prihode od te prodaje u inostranstvo, pre nego što sami nestanu - do onih koji peru prihode od ove kriminalne aktivnosti.
Ove aktivnosti ne bi bile moguće bez uključivanja nekoliko organizovanih kriminalnih grupa, od kojih svaka ima posebne uloge u celom planu. Radeći transnacionalno, gotovo industrijskom logikom, godinama su izbjegavali otkrivanje", objavio je Ured.
Ovako je, dakle, prema rečima evropskog tužioca, funkcionisala prevarantska šema:
Kompanija 1 bi kompaniji 2 preko granice prodavala proizvode, bez obaveze plaćanja poreza. Kompanija 1 bi potom dostavila robu u skladišta, a kompanija 2 bi prodavala tu robu preko interneta.
Kupci iz EU su naručivali robu onlajn, plaćali porez na svoje pošiljke i dobijali naručenu robu. Kompanija 2 bi potom poslala fakture internetskim trgovinama koje su prodavale robu, a od njih bi primala novac, uključujući i sredstva za porez. Novac bi potom kompanija 2 uplatila na of-šor račune, a posle toga bi se ugasila.
„Verujem da je ovo do sada najveća evropska prevara s PDV-om", rekla je Laura Kevesi, glavni evropski tužilac.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.