Vila u Topolskoj 8 biće dograđena
Porodična vila u Topolskoj ulici 8 u zaštićenoj prostorno-kulturno-istorijskoj celini Krunski venac biće rekonstruisana i dograđena prema uslovima gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Na toj vračarskoj parceli od 333 kvadratna metra nalaze se tri objekta – jednospratna kuća od 142 kvadrata, pomoćna zgrada od 43 i još jedan pomoćni objekat od osam kvadrata izgrađen bez dozvole i predviđen za rušenje. Svi objekti i zemljište su privatna svojina u vlasništvu firme „Star Tech” d. o. o. iz Beograda, navodi se u Urbanističkom projektu (UP) za rekonstrukciju, dogradnju i prenamenu jednoporodičnog stambenog objekta spratnosti podrum, prizemlje, jedan sprat i potkrovlje (mansarda), i na osnovu idejnog projekta može se uočiti da obnova vile ne bi trebalo da u prvi plan stavi apetite investitora, što je u poslednje vreme pravilo, a ne izuzetak na Vračaru, u odnosu na kulturno-istorijske vrednosti objekta i celine kojoj pripada. Urbanistički projekat koji je izradio „Arhi. pro” iz Beograda biće na javnoj prezentaciji od 5. do 13. decembra u zgradi Gradske uprave u Ulici 27. marta 43–45. Kada vila bude obnovljena imaće 473 kvadratna metra.
U Urbanističkom projektu piše da je rekonstrukcijom predviđeno rušenje pregradnih zidova i postojećeg svetlarnika kako bi se dobio veći koristan prostor i ostvarila funkcionalna organizacija potrebna za život višečlane porodice.
– Postojeća konstrukcija kuće se ojačava da bi se ostvarila stabilnost i omogućilo sprovođenje svih predviđenih sistema instalacija. Menja se geometrija krova i formira mansardni sa krovnim badžama i nazitkom od 95 centimetara, koje su ka ulici sa parapetom i prozorima, a ka dvorištu sa vratima i francuskim balkonima. Postojeće unutrašnje stepenište se zadržava i revitalizuje. Ulazna vrata i prozori ka ulici zadržavaju pozicije osim prozora koji se nalazi na spratu (iznad ulaznih vrata), koji će se zameniti prozorom iste veličine i izgledaće kao prozor u prizemlju koji se nalazi desno od ulaznih vrata. Zadržava se autentični izgled i pozicija svih ostalih fasadnih otvora. Aneks se proširuje ka prostoru dvorišta, a podrum se proširuje na suprotnu stranu od kuće do ivice postojećeg aneksa. Prizemlje je direktno, toplom vezom, povezano sa aneksom u kojem se nalazi ostava, vešernica, kupatilo i soba za goste. Stepeništem se iz aneksa silazi u podrum koji je proširen u odnosu na prvobitni gabarit, ali ostaje u granicama aneksa. Dužina aneksa ostaje u postojećim granicama, ali se širina povećava (strana ka dvorištu) kako bi se ostvarila bolja funkcionalna organizacija – navedeno je između ostalog u Urbanističkom projektu, u kojem se dodaje da je „namera projektanta da u najvećoj meri sačuva spoljni izgled vile i da građevinskim intervencijama ostane u estetici koja joj dolikuje i pripada”.
Kuća Darinke Marinković u Topolskoj ulici 8, koja je predviđena za rekonstrukciju, podignuta je 1925. godine prema projektu arhitekte Vojislava Zađine. Predstavlja standardno ostvarenje tog vremena i učestvuje u arhitektonsko-urbanističkom formiranju prostora kojem pripada. Ovaj deo Vračara je i u međuratnom periodu pa sve do danas ostao i opstao kao stambena zona, sa velikim brojem porodičnih kuća i manjih stambenih objekata, navedeno je u UP.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.