Podrška budućim mladim agronomima
Centar za razvoj karijere Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu juče je u hotelu „Zlatibor” na istoimenoj planini prvi put organizovao konferenciju za akademce pod nazivom „Prilike i položaj mladih agronoma u Srbiji”. Prema planu organizatora, studentima su održana predavanja podeljena na četiri tematske oblasti: polje nauke, privrede, lokalne samouprave, kao i ono o sferi preduzetništva i obrazovanja u agraru. Svoja iskustva sa njima podelili su predavači, koji su svršeni i nesvršeni studenti Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i godinama se bave tematikom koju su predstavili. Oni su profesionalni put pronašli u različitim sferama poljoprivrede, o čemu su juče govorili mlađim kolegama učesnicima kongresa.
Među glavnim temama skupa bili su vidovi podrške mladim agronomima, o čemu je govorio Mladen Petreš, pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu i istraživač-saradnik na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu. O naučnom radu kao šansi u poljoprivredi kazivali su im istraživač-pripravnik Jovana Krstić, sa Odeljenja za kukuruz – Herbologije, na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, i istraživač-saradnik Miloš Krstić, sa Odeljenja za uljane kulture – Oplemenjivanje istog instituta. Na temu „Put od studenta do velikih korporacija” govorili su Ivan Nikić, regionalni stručni saradnik za voćarstvo „Galenika fitofarmacije”, Nikola Milišić, predstavnik prodaje u „Lidei”, Tomislav Tomić, rukovodilac primarne proizvodnje u „Beri ajsu”, Jovana Janković, pi-ar i marketing menadžer u „Delta Agraru”. Pokazivanjem primera dobre saradnje do dobijanja finalnog proizvoda bavili su se Dalibor Oličkov, rukovodilac odseka za poljoprivredu grada Kikinde i privrednik Aleksa Raca. O Značaju neformalnog obrazovanja u agraru akademcima je govorila Mladena Mikan, zamenica rukovodioca Centra za razvoj karijere pomenutog Poljoprivrednog fakulteta. Ona je istakla da sve rečeno na konferenciji nije namenjeno samo studentima poljoprivrednih fakulteta već svim akademcima koji su zainteresovani za razvoj i usmerenje karijernog puta nakon studiranja. Kada je u pitanju perspektiva mladih nakon završenog fakulteta, naročito u Vojvodini, u poljoprivredi su prilike za zapošljavanje, prema njenim rečima, veoma velike.
– Svesni smo da je u današnje vreme proizvodnja hrane izuzetno značajna. Ne samo da postoji mnogo mesta u privredi gde studenti mogu da se zaposle već je i velika perspektiva u samozapošljavanju, odnosno preduzetništvu u poljoprivredi. Postoje mnogi programi finansiranja i sufinansiranja mladih agronoma. Naročito je stavljen akcenat na žene u poljoprivredi i mlade koji kreću da se bave preduzetništvom u agraru. Pored državnih podsticaja, postoje i pokrajinski, ali i mnogi evropski fondovi koji stimulišu ovakav vid delatnosti. U zavisnosti od sklonosti, većina diplomaca je zaposlena u struci, a firme često dugo traže radnike jer nema dovoljno diplomiranih inženjera poljoprivrede na tržištu rada – istakla je Mikanova.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.