Subota, 28.01.2023. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Mbape odveo Francuze u četvrtinu finala Svetskog prvenstva

(EPA-EFE/Georgi Licovski)

Fudbaleri Francuske savladali su rezultatom 3:1 Poljsku u šesnaestini finala Mundijala.

Od 44. minuta Francuzi su poveli. Mbape je lepo proigrao Žirua koji je izbegao ofsajd-zamku zabivši loptu levom nogom u donji desni ugao. Žiru je ovim pogotkom pretekao Tjerija Anrija na prvom mestu večne liste najboljih strelaca francuske reprezentacije.

Posle pritisaka i konkretnije igre Poljske, u 74. minutu Dembele je povukao kontru po desnom boku, ušao je pred šesnaesterac u sredinu polja, dodao Mbapeu koji je s ivice kaznenog prostora matirao Ščensnog.

Pobedu Francuza zaključio je u prvom minutu nadoknade Mbape prelepim golom u dalji gornji ugao golmana Poljske. Ovo je njegov deveti gol na 11 mundijalskih mečeva.

Utešni pogodak postigao je Levandovski iz kaznenog udarca u kasnoj nadoknadi vremena.

Francuzi su u meč ušli kao prvoplasirani u svojoj grupi. Nakon prve dve samouverene pobede, „trikolori” su protiv Tunišana odmarali prvotimce u porazu od 1:0. S druge strane, Poljska je imala tešku i iscrpljujuću situaciju u grupi, a poslednji meč, koji ih je mogao poslati na Australiju, izgubili su od Argentine. Postigli su samo dva pogotka tokom grupne faze.

Poljaci od samog početka su imali problem da otvore napad i iznesu loptu. Za to vreme Francuska je konstantno pretila i kontrolisala loptu, a Ščensni je bio na vetrometini, četiri odbrane je upisao u prvom periodu. Posle katastrofalne greške Frankofskog, Dembele je proigrao Žirua, ali je ovaj malo zakasnio u poljskom petercu.

Poljska je bila blizu pogotku kada je Levandovski posle solo-akcije šutirao s distance. Iako su bili lošiji rival, najbolju šansu u prvom poluvremenu imali su oni iz jedinog šuta u okvir gola. Frankofski je u 38. minutu probio po levom boku, uposlivši Zjelinskog koji je iz izgledne situacije pucao direktno u Lorisa.

U drugom poluvremenu, „orlovi” su krenuli konkretnije u želji da dođu do izjednačenja, što je otvaralo Francuzima mesta za kontre. Iz jedne takve kontre su i primili gol. Poljska je i dalje napadala, ali bezuspešno. Kada im je već ponestalo snage, Mbape je opet matirao Ščensnog u nadoknadi vremena. „Orlovi” su krenuli na sve ili ništa, ali je bilo kasno. Prvo je Arkadjuš Milik makazicama pokušao da da utešni gol, ali ga je Loris sprečio. U sedmom minutu nadoknade, posle gledanja VAR-a, Poljska je dobila penal. Prvi pokušaj je Loris odbranio, ali je sudija naložio da se ponovo izvede zbog preranog kretanja francuskog golmana. Iz drugog puta Leva je ipak bio precizan postavivši konačan rezultat.

Francuska: Loris; Kunde (Disasi), Varan, Upamekano, Ernandez; Čuameni (Fofana), Rabio; Dembele (Komen), Grizman, Mbape; Žiru (Tiram).

Poljska: Ščensni; Keš, Glik, Kivior (Bednarek), Berešinjski; Frankovski (Grosicki), Šimanjski (Milik), Krihovjak (Bjelik), Zjelinjski, Kaminjski (Zalevski); Levandovski.

Francuska sada ide na boljeg iz duela Engleska : Senegal.