Odgovornost i značaj medija u izveštavanju o nasilju prema ženama
Univerzitet u Novom Sadu priključio se globalnoj kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama“ priredivši u Rektoratu tribinu, nazvanu „Rodno zasnovano nasilje i femicid – odgovornost i značaj medija“. Akcenat je stavljen na rodno osetljivo izveštavanje, posledice koje neetičko novinarstvo ostavlja po žene, način medijskog prenošenja koji motiviše žene da prijave nasilje, ali i položaj novinarki koje se bave ovim temama.
Tribinu je vodila novinarka Tamara Srijemac, a o navedenim temama govorile su novinarka Jovana Gligorijević, autorka emisije "Tabu", koja je među osnivačima grupe „Novinarke protiv nasilja“, članice te grupe Sanja Pavlović, iz Autonomnog ženskog centra, i Marija Erdelji, fotograf, kao i Jelena Višnjić, osnivač i direktorka Feminističkog kulturnog centra BeFem.
One su istakle da o značaju ove teme posebno govori podatak da su, prema pisanju medija, u Srbiji od januara do septembra 2022. godine u partnerskim odnosima ubijene 22 žene. Zvaničan registar femicida u Srbiji, međutim, ne postoji, te se pretpostavlja da je broj ubijenih žena i veći, samo slučajevi nisu stigli do sredstava informisanja. S druge strane, mediji su i dalje jedini izvor informisanja o broju ubijenih žena u rodno zasnovanom nasilju, zbog čega je njihova uloga ogromna. Naglašeno je i da osim te uloge da informišu, mediji obavljaju važnu obrazovnu funkciju i najbolji su kanal komunikacije o podršci i dostupnoj pomoći svim ženama, žrtvama ili potencijalnim žrtvama nasilja. Nasuprot tome, istaknuto je da postoji i druga strana medalje, koja se ogleda u neetičkom izveštavanju o femicidu i partnerskom nasilju prema ženama, koje može doneti veću štetu nego korist.
Medijska analiza koju je sprovela grupa „Novinarke protiv nasilja“ pokazala je da je u sredstvima informisanja u Srbiji objavljeno više od 36.000 naslova o nasilništvu prema ženama u periodu od 2019. do 2021. godine. A da su u 40 odsto tih objava mediji prekršili etičko pravilo otkrivanjem identiteta žrtava ili članova porodice. Osim što je žena u medijskim sadržajima prikazana kao žrtva, često je optužena za nasilje koje joj se događa.
Kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama“ je planetarnog karaktera i obeležava se u više od 100 država sveta, a obuhvata nekoliko važnih međunarodnih datuma koji povezuju žene, nasilje i ljudska prava. To su Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama (25. novembar), Svetski dan borbe protiv side (1. decembar), Međunarodni dan osoba sa invaliditetom (3. decembar), godišnjicu Montrealskog masakra (6. decembar) i Međunarodni dan ljudskih prava (10. decembar).
Pomenuta kampanja, sem ovom tribinom, na Univerzitetu u Novom Sadu obeležava se i nizom drugih događaja, poput predavanja, promocije knjige i radionica. I to sve u okviru učešća univerziteta u regionalnom projektu UNIGEM, kojim rukovodi TPO fondacija u Sarajevu, radi borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja, kao i osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.