„Crne šamije” ponovo među Srbima
Kragujevac – U dupke punoj sali Knjaževsko-srpskog teatra prvog decembra je prikazan film „Crne šamije”, posvećen Kragujevčankama koje su posle streljanja u Šumaricama 21. oktobra 1941. godine osnovale ženski pokret otpora, jedinstven u okupiranoj Evropi i istoriji ilegalne borbe i ratovanja. „Crne šamije” su treći dokumentarni film Mirka Čikiriza, osnivača novog političkog pokreta „Kragujevac prestonica, Srbija kraljevina”, koji se bavi događajima iz Drugog svetskog rata i osvetljava tragičnu sudbinu pripadnika Ravnogorskog pokreta (RP) i Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVuO) pod komandom Dragoljuba Draže Mihailovića. Premijernom prikazivanju filma prisustvovao je i vladika Jovan, sa sveštenicima Eparhije šumadijske Srpske pravoslavne crkve.
„Crne šamije” su ženska ilegalna organizacija koja je tokom Drugog svetskog rata u Srbiji imala nekoliko hiljada članica, a nukleus ovog antifašističkog i antikomunističkog pokreta činile su maturantkinje i učiteljice iz Kragujevca i okolnih sela, kojima su Nemci u krvavoj odmazdi oktobra 1941. pobili najmilije, braću, decu, muževe.
Pokret je dobio ime po crnim maramama koje žene nose u znak žalosti za preminulima, a iz prvobitne ideje o osveti rodila se dobro organizovana formacija koja se bavila obaveštajnim radom i prikupljanjem oružja, hrane i medicinskog materijala za pripadnike četničkog pokreta. „Crne šamije” su bile poznate po dubokoj konspiraciji, a iz ilegale su izašle 1944. godine, kada su članice stupile u otvorenu borbu sa okupatorom i formirale Ženski ravnogorski pokret saniteta – ŽROS.
Film Mirka Čikiriza prati sudbinu pripadnica „Crnih šamija” tokom Drugog svetskog rata, ali rasvetljava i događaje po oslobođenju zemlje, kada su komunističke vlasti sprovele neviđen teror nad srpskim stanovništvom.
U zatvorskim mučenjima i svirepim ubistvima, koje po naređenju Josipa Broza sprovode oficiri Ozne i partizanske jedinice sastavljene od muslimana i ustaša, stradalo je i mnogo pripadnica „Crnih šamija” koje su uspele da prežive povlačenje četničkih formacija kroz Bosnu u zimu 1945. godine. Glavna junakinja filma, Radmila Božić, osnivačica „Crnih šamija”, ćerka prote Andre Božića koji je streljan u Šumaricama, bačena je u Dunav sa kamenom oko vrata. O zverstvima komunista govori i epizoda o Stameni Jovanović Zeki, od čije su utrobe zatvorski čuvari koji su je zaklali pripremili obrok za njenog oca koji je bio odvojen i zatočen u drugoj ćeliji.
U filmu se govori i o Milki Baković, sestrama Veri i Radmili Saramandić, koje su bile izuzetno aktivne u pokretu, ali se pominju i one pripadnice „Crnih šamija” koje su posle neizdržljivog mučenja pristale da rade za komunističke službe, potkazujući svoje drugarice, kao i preživele pripadnike RP i JVuO koji su se krili u zemlji ili dijaspori.
„Crne šamije” su posle rata pale u zaborav, o njima, njihovoj herojskoj borbi i mučeničkom stradanju decenijama nije smelo da se govori. O tim hrabrim ženama su u filmu Mirka Čikiriza govorili su njihovi potomci i preživeli pripadnici četničkog pokreta. Ulogu „Crnih šamija” u patriotskoj borbi osvetlili su i stručni saradnici na filmu, istoričari Ljubinka Škodrić, Nemanja Dević, Srđan Cvetković, Nenad Đorđević, Milosalav Samardžić, te pisac Slobodan Ćirović.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.