Savet EU produžio sankcije protiv 17 pojedinaca zbog kršenja ljudskih prava
BRISEL- Savet EU je danas produžio sankcije u okviru svog Globalnog režima sankcija EU za ljudska prava protiv pojedinaca i 99 subjekata odgovornih za ozbiljna kršenja i zloupotrebe ljudskih prava širom sveta za još godinu dana, do 8. decembra 2023. godine. To znači da će se sankcije i dalje primenjivati na svih 17 pojedinaca i pet pravnih lica. U martu 2021. godine sankcije su uvedene protiv pojedinaca i entiteta iz Kine, Eritreje, Libije, Severne Koreje, Južnog Sudana i Rusije.
Na listi su četiri ruska zvaničnika zbog kršenja ljudskih prava povezanih sa njihovom ulogom u tretmanu ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog. Savet EU je odlučio da uvede restriktivne mere za 11 pojedinaca i četiri entiteta odgovornih za ozbiljna kršenja i zloupotrebe ljudskih prava, između ostalog u vezi sa Ujgurima u Sinđangu u Kini. Ove sankcije se takođe odnose na represiju u Severnoj Koreji, vansudska ubistva i prisilne nestanke u Libiji, torturu i represiju nad LGBTI osobama i političkim protivnicima u Čečeniji u Rusiji, i torturu, vansudska, pogubljenja po kratkom postupku ili proizvoljna pogubljenja i ubistva u Južnom Sudanu i Eritreji. Oni koji su na meti restriktivnih mera podležu zabrani putovanja u EU, kao i zamrzavanju imovine.
“Današnja odluka potvrđuje opredeljenost EU da osudi kršenja ljudskih prava i zloupotrebe u svetu, koristeći sve instrumente, uz ponovno potvrđivanje da su ljudska prava univerzalna, nedeljiva, međuzavisna i međusobno povezana”, saopštio je Savet EU. Globalni režim sankcija EU za ljudska prava uspostavljen je 7. decembra 2020. godine. On omogućava EU da kažnjava fizička i pravna lica, entitete i tela odgovorna, uključena ili povezana sa ozbiljnim kršenjima i zloupotrebama ljudskih prava širom sveta, prenosi Tanjug.
Globalni mehanizam sankcija za ljudska prava EU je uveo Savet Evropske unije za kažnjavanje osoba iz zemalja koje nisu članice EU a odgovorne su za teška kršenja ljudskih prava. Mehanizam je inspirisan Globalnim Magnicki zakonom u SAD.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.